Probuzená zkáza (1956)

50%
Probuzená zkáza není nic jiného, než americká verze "Gojiry" s nějakými těmi novými scénami.

Probuzená zkáza

Godzilla, King of the Monsters!

USA, Japonsko, 1956, 80 minut

 

Režie: Ishirô Honda a Terry O. Morse

Scénář: Ishirô Honda, Shigeru Kayama, Takeo Murata a Al C. Ward

Hrají:

Raymond Burr (Steve Martin)

Takashi Shimura (Dr. Yamane)

Momoko Kôchi (Emiko)

Akira Takarada (Ogata)

 

V současné době jsme hlavně svědky remaků, protože to je trend současnosti. Já jsem rád, že pořád vznikají originální filmy a vždycky je budu mít raději než remaky. Remake však není to jediné, co můžeme najít v historii filmu. Filmy zahraniční provenience se do Ameriky dostávaly i jiným způsobem, a to tak, že se zahraniční film vzal, vystříhaly se z něj některé scény a ty se použily pro vytvoření „nového“ filmu. Přesně takovým případem je snímek „Probuzená zkáza“.

Tenhle Američan v původní Gojire určitě nebyl.

V roce 1954 byla natočena legendární „Gojira“, která uchvátila svět a uchvacuje ho i v současnosti. Jedná se o legendu kaiju filmů a vlastně ten, který všechno šílenství okolo kaiju filmů započal, i když i zde je možné vidět vliv toho úplně prvního snímku, kterým samozřejmě není nic menšího než „King Kong“. „King Kong“ se ale ještě snažil o určitý přesah, ukázal člověka jako toho, kdo je ničitelem, ale japonské kaiju filmy vynikají v tom, že se člověk dokáže monstrům jen bránit.

Většinu času byl hodně vyděšený.

Někteří Američané si podle všeho také všimli, jak je „Gojira“ skvělým filmem, a tak se rozhodli, že ji budou promítat také doma. Jenže pro tyhle potřeby bylo nutné něco udělat s tím, že snímek je japonský. Tak se tedy vzaly některé původní scény, které se předabovaly, do toho se strčilo pár nových scén s novou postavou, vše samozřejmě anglicky, i když stále je 99,9 % herců japonské národnosti, no a natočil se „nový“ film, který už se mohl Američanům spíše promítat. Aspoň se tak dověděli i širší masy o tom, co se v Japonsku děje.

Velmi často stojí vpovzdálí.

Novou postavou je novinář Steve Martin, který se ocitl v Japonsku právě v době, kdy ho Gojira začínala pustošit. Jedná se tedy v podstatě o to, že Američan vysvětluje všechno, co se děje, jeho hlas se ozývá ve voiceoveru a je komentátorem událostí. Když se tedy řeklo, že se snímek „Gojira“ přiblíží americkému divákovi, vzalo se to doslova a snímek je místy neskutečně vysvětlující.

Tokio je pořád krásně zničené.

Mám problém, jak se na film „Probuzená zkáza“ vlastně dívat. Je to nový film, jsou zde nové scény, ale tohle je snímek, který byl skvělý a fungoval už ve své původní podobě. Ano, je hezké, že nová verze umožnila, aby se film dostal do širší distribuce a také do ostatních zemí, ale to podle mě celkem dobře zvládne i film s titulky anebo při nejhorším film dabovaný. No, asi je to tím, že by Američani tak snadno nepřijali snímek, který by neobsahoval aspoň jednoho zástupce jejich národa. Kvality původního filmu zůstávají, ale nové stopy nepřidaly nic zásadně nového.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář