Prokletí Mayů (1989)

40%
"Prokletí Mayů" nás sice zavádí na ne tak okoukané lokace, ale to je tak vše, co snímek nabídne.

Prokletí Mayů

Maya

Itálie, 1989, 100 minut

 

Režie: Marcelklo Avalone

Scénář: Marcello Avallone, Andrea Purgatori a Maurizio Tedesco    

Hrají:

Peter Phelps (Peter)

Mariella Valentini (Lisa Slivak)

Erich Wildpret (Larry)

Cyrus Elias (Dr. Santos)

 

Italové opět ukazují, že v jejich případě horor také nemá žádné hranice a jejich kinematografie je v oblasti hororu velmi nápaditá. I když jsou proslavení hlavně giallo filmy anebo zombie horory, najdete zde spoustu kousků, které patří do jiných kategorií. Touto kategorií je například i okultistický horor, kterým je možné snímek „Prokletí Mayů“ označit. Není to přímo satanistický horor, ale o určitém kultu a démonu se zde skutečně hovoří.

Začátek filmu naznačuje, že se beze sporu jedná o italský film, protože zde přece jen jsou prvky giallo tradice. Dochází k úmrtí a my nevíme, kdo je vrahem. Může být skutečně možné, že za to mohou nějaké temné kulty? Film nás udržuje v napětí a neustálým připomínáním toho, že zde docházelo k temným událostem, divák je skutečně nahlodán myslet si, že jde o vraždy způsobené nějakou prazvláštní silou. Bylo pak na tvůrcích samotných, aby ukázali, jak dokážou takový film ukočírovat.

Netváří se zrovna nějak moc bezpečně.

Na mayských vykopávkách dělá profesor, který umírá a zanechává na světě svou dceru, která začíná pátrat po tom, co se vlastně stalo. Jenže smrt profesora není to jediné, k čemu dojde. Dochází k dalším úmrtím, která nejsou příliš snadno vysvětlitelná. Postavy se točí kolem nějakého tajemství, jež je nám odhaleno, ale stále zůstáváme v napětí z toho, kdo vraždí a proč. Je to také jediný prvek filmu, který udrží vaši pozornost.

Italové jsou na ty vany asi ujetí.

No, abych hororu „Prokletí Mayů“ úplně nekřivdil, je zde ještě jeden povedený prvek, který stojí za to. A to je explicitnost. Ta se projevuje jak v oblasti sexuality, kdy nahota je zde celkem přirozená, samozřejmě, že ženská, a pak je zde ještě výborní gore, které vás někdy přiměje, abyste přece jen přivřeli oči. Ten naturalismus je celkem silný, ale tohle od Italů tak nějak očekávám. V tomhle byli skutečně mistři, když se tedy snažili.

Copak skrývá pod maskou?

„Prokletí Mayů“ není film, který by nějak zásadně vybočoval z průměru. Naopak, to tempo je takové hodně nevyrovnané. V pasážích, kde by mělo o něco jít, je spíše pomalé, tam, kde by zase o nic nemělo jít, se film snaží dokázat, že o něco jde. Není to až tak zlé, jak to na první pohled vypadalo, ale postupně se z toho stává jen obyčejný horor. Koukatelné ano, ale maximálně jednou, spíš pro zajímavost.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (gore, béčka, mučení)


Přidat komentář