Proroctví (1979)

70%
Proč si nedat trochu toho ekologického béčkového hororu?

Proroctví

Prophecy

USA, 1979, 102 minut

 

Režie: John Frankenheimer

Scénář: David Seltzer

Hrají: Talia Shire, Robert Foxworth, Armand Assante

 

A tohle je přesně o béčko, které mám rád. Je tu příběh, který je takový celkem jednoduchý, ale je dost ujetý na to, aby se zde mohly objevovat pořádné příšerky, a to je přesně to, co nakonec americký film „Proroctví“ nabídne. Navíc, i díky jménu režiséra Johna Frankenheimera, je celkem jasné, že provedení bude na úrovni a rozhodně nebude třeba pochybovat o to, že bude kvalitní.

Pěkná příšerka.

A přesně takový film „Proroctví“ je. Najdete zde scény, na které se vám rozhodně nebude hezky koukat, protože když dojde na něco odporného, Frankenheimer to podává se syrovostí. Není to, jako kdybyste koukali na loutku zvířete, která má znázorňovat, jak zvíře trpí, je to jako kdybyste se dívali na skutečně trpící zvíře, které prožívá muka. Ale jsem si jistý, že při natáčení nebyl žádný tvor zraněn.

Pořádně hnusná.

John Frankenheimer sám přiznal, že by snímek „Proroctví“ mohl být lepší, ale protože v té době docela chlastal, nepodal z vlastního pohledu ten nejlepší možný výkon. Osobně si ale myslím, že i v tomhle svém stavu zvládnul natočit parádní hororové béčko a trikové stránce není možné moc co vytknout. Už mýval na zápraží je hodně nepříjemný, ale co teprve zvíře stažené z kůže...

Zrůda způsobená chemikáliemi.

Hlavními postavami filmu „Proroctví“ jsou Rob (Robert Foxworth) a Maggie (Talia Shire), kteří cestují do oblasti, kde papírna vypouští látky z továrny do vody. Jejich úkolem je dokázat, že vypouštěné chemikálie vlastně nejsou nikomu nebezpečné. Jenže malý tým záhy zjišťuje, že ty látky jsou hodně škodlivé a že dokonce způsobují jakési mutace na místní zvířeně.

A přitom byl začátek tak poklidný.

Americký snímek „Proroctví“ je čisté béčko a John Frankenheimer jím ukázal, že se nemusí pohybovat jen v áčkové produkci, že i tu béčkovou zvládne skvěle. Jasně, příběh je celkem jednoduchý, ale to provedení je místy tak nepříjemné, až to pěkné není. Někomu by mohl vadit ekologický přesah, který snímek „Proroctví“ jednoznačně má, ale z mého pohledu tam prostě pasuje.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (příšery, zvířata)


Přidat komentář