Proroctví z temnot (2002)

70%
V roce 2002 byl natočen film "Proroctví z temnot" na motivy skutečné události, která se stala v 60. letech v malém americkém městečku. Slyšeli jste už o tzv. motýlím muži?

Proroctví z temnot

The Mothman Prophecies

USA, 2002, 119 min

Režie: Mark Pellington

Hrají:

Richard Gere

Laura Linney

Will Patton

Debra Messing

 

 

Různými kouty světa se nese legenda o bytosti z temnoty, motýlím muži, který čas od času někoho zpraví o jeho budoucnosti a smrti. Čím víc se objevuje, tím větší neštěstí přijde. Než vybuchl Černobyl, spatřily ho stovky lidí. Každý ho vidí v trochu jiné podobě, každému se představí pod jiným jménem. Rozhodující je informace, že nejde o lidskou bytost. To jsou skutečná fakta, realita. V městečku Point Pleasant v Západní Virginii se během let 1966 až 1967 staly události, podle kterých vzniknul film „Proroctví z temnot“.

The Mothman Prophecies

Film se odehrává v současnosti a příběh otevírá pohled na šťastný manželský pár, který si slibuje ještě šťastnější budoucnost. Jenže jedna večerní cesta autem všechno změní. Manželka za volantem se vyděsí tajemné postavy uprostřed silnice, havarují a v nemocnici doktoři zjistí, že přijeli za pět dvanáct, ne-li s trochou zpoždění. Manželka má totiž nádor v hlavě a pár dní nato zemře. Než však stačí z tohoto světa odejít, nakreslí pár podivných obrázků bytosti, jež připomíná něco mezi andělem, můrou a motýlem.

Policistka vždy ráda pomůže.

Manžel zprvu kvůli bolestné ztrátě nic neřeší, ale brzy se ukazuje, že jeho žena nebyla jediná, kdo tajemnou bytost spatřil. A co víc, poté, co je během noční cesty autem „hozen“ o 400km dál než plánoval, do malebného města Point Pleasant, pochopí, že má v příběhu také svou roli. Jakou? Na to musí ještě přijít. Ona tajemná bytost se však začne zjevovat čím dál víc lidem, a tak se hlavní hrdina rozhodne zjistit, o co tu běží a co chce tajuplná bytost lidem vůbec říct. Zajímavé je, že původ tohoto proroka se příliš neřeší. Naznačí se, odkud přišel, a dozvíte se, co a kdo to rozhodně není, ale tím informace hasnou. Nejsou potřeba, důležité je jeho poselství. A tak to také hlavní postavy pochopí. Zbytečný zájem o temnotu totiž může víc uškodit, než vysvětlit.

Někdy je na záchranu pozdě.

Hlavní roli má na svědomí Richard Gere. Tento hollywoodský herec polovinu diváků přitáhne, ale na druhou může už jen svou přítomností zapůsobit naprosto opačně, což je pochopitelné. Richard Gere a film o smrti? Richard Gere a tajemno? Richard Gere a mystérium? Ti, co kroutí hlavou, vězte, že to funguje. Proslavil se především jako milovník z romantických snímků, takže melodramatické a zadumané výrazy zvládá bravurně. Ty se do tohoto mysteriózního snímku hodí, jeho výkon tedy neurazí. Druhé výrazné role se zhostila Laura Linney, kterou si lze pamatovat z povídkové „Lásky nebeské“. Citlivá policistka pomáhající Gerovi přijít věcem na kloub je sympatická a herečce sedne. Silný výkon podává i Will Patton jako člověk, který se s „motýlím mužem“ z města setkává nejčastěji.

Richard Gere přijde na podstatu proroctví.

„Proroctví z temnot“ je poctivě udělaný film z přelomu tisíciletí o legendě, která se vypráví po celém světě. Příhoda, která se v šedesátých letech v Point Pleasant udála, si rozhodně zfilmování zasloužila. A věřte, že vám budou mráz s chvěním pořádat na zádech závody. To dobré filmy podle skutečné události umí občas zařídit.

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář