Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)

40%
Některá pokračování prostě nemají moc mysl, protože nejsou tak dobrá. A tohle je jedno z nich.

Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy

Les rivières pourpres 2 - Les anges de l'apocalypse

Francie, Itálie, Velká Británie, 2004, 100 minut

 

Režie: Olivier Dahan

Scénář: Luc Besson a Jean-Christophe Grangé

Hrají:

Jean Reno (Pierre Niemans)

Benoît Magimel (Reda)

Christopher Lee (Heinrich von Garten)

Camille Natta (Marie)

 

Snímek „Purpurové řeky“ je velmi dobrým filmem a je to jeden z velmi povedených thrillerů, možná rovnou temných thrillerů, které jsou ale přitom dostatečně akční a dostatečně přístupné, aby se dostaly k širšímu obecenstvu. To se nakonec i povedlo a z filmu se stal hit. Logicky se dalo očekávat, že nezůstane u jednoho kusu. Ale v tomhle případě opět platí, že méně je více. „Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy“ rozhodně nejsou hodným nástupcem prvního snímku.

 Mniši všude za nimi.

Problém je už v tom, že se nepodařilo získat pro roli Vincenta Cassela, což je prostě škoda, protože Reno a Cassel si v prvním filmu sedli. Důvody pro Casselovu neúčast nejsou známy. A tak získal Pierre Niemans nového parťáka v podobě kapitána Redy (Benoît Magimel). Společně pak musejí řešit případ, který má nějakou spojitost s církví a možná ještě s nějakými tajemnými mystérii.

 Určitě případ vyřeší.

Co si budeme povídat, to napětí z toho, co na policisty čeká, jak tajemné to bude, je asi největší devizou. Tohle rozplétání děje a tajemna funguje pořád, ale není to prostě už tak napínavé, nemá to takový dril jako v prvním filmu, kde jste napětím místy skoro nedýchali. Problém je také v tom, že u některých scén prostě budete mít pocit, že se opakují a že se jedná pouze o kopírování prvního filmu v naději, že jednou uvařený recept bude stejně dobrý i podruhé.

 Vizuálně efektní.

Skoro to ale vypadá, že tentokrát se vařilo z trochu jiných surovin. Nemyslím si, že scénář by byl až tak špatný, samotný základ je docela dobrý a skutečně mohl být pořádně mysteriózní, ale problém bych viděl v tom, že je to nezvládnuté režisérsky. Olivier Dahan se soustředil na jednotlivé scény, ale nikoli na celek. Scéna úprku mnicha a jeho pronásledování Redou je akční, rychlá – zkopírovaná z prvního filmu – ale do celku prostě nezapadá. Je to jen úlitba divákovi, snaha mu dát to, co by mělo být zábavné.

 Christopher Lee zase jako záporák.

„Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy“ nejsou adekvátním pokračováním prvního filmu, protože jsem celou dobu měl pocit, že si tvůrci navlékli boty těch, kdo natočili první film, ale nedošlo jim, že jsou na ně přece jen příliš velké. Není to úplně špatný film, jsou zde momenty, které vás dovedou strhnout, ale jsou to jen momenty, nikoli film jako celek, což je v případě kriminálního thrilleru rozhodně škoda.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář