Q (1982)

65%
V New Yorku vraždí neznámá bestie. Její oběti jsou doslova brutálně zavražděny. Kdo je ten tajemný vrah. A proč se všude kolem víří vzduch?

 

Q

USA, 1982, 93 minut

 

Režie: Larry Cohen

Scénář: Larry Cohen

Hrají:

Michael Moriarty (Jimmy Quinn)

Candy Clark (Joan)

David Carradine (Shepard)

Richard Roundtree (Powell)

 

„Q“ je krásný název pro film. Vůbec nic neřekne. Možná proto se někdy snímek ve Spojených státech uváděl jako „Q: The Winged Serpent“, což už je zase název, který prozradí všechno. Člověk si nikdy nevybere, ale určitě můžeme s klidem konstatovat, že „Q“ je neskutečné béčko od režiséra, který vytvořil i snímek „Its Alive“, což je myslím kousek, který má s filmem „Q“ hodně společného.

Copak se to vznáší ve vzduchu?

Oba filmy se zaměřují na scény, které jsou na jednu stranu dost odporné, ale stejně se neubráníte tomu, aby vám nepřišly do jisté míry komické, nebo jste alespoň neměli pocit, že tu přece jen něco nesedí a že je něco jinak. Není se čemu divit. Larry Cohen docela rád používá kontrasty a zvláštní spojení. Nejvíce mě to trklo na útěku zločince po požárním schodišti, kdy k tomu hraje neskutečná hudba. Ale vůbec, jeho scény jsou někdy prostě... zvláštní. Jedna z obětí je zabita poté, co počítá posilující ženě kliky. Proč to tam je? A proč ne, že jo? Prostě scéna mimo, ale i tohle ke Cohenovi patří.

Obětování vždycky všechno vyřeší.

„Q“ ale nechybí něco, co chybí jiným béčkům. Neříkám, že ten příběh je tady něco převratného, ale přesto mohu s klidem říct, že tu příběh je a není to jen ten, který se točí okolo titulního monstra, ale příběh, který se týká i dalších postav. V podstatě sledujeme velmi drobnou mozaiku, která se postupně spojuje v jeden konečný obraz. Osudy postav plynou vedle sebe, aby se nakonec shrnuly v konečném finále.

Efekty jsou na úrovni.

Herecké obsazení není vůbec špatné. Přece jen, David Carradine, alespoň pro mě, není hercem béčkovým, ale naopak legendou, která už bohužel není vlastní rukou mezi námi. David Carradine ani jiný z herců nepředvádí nijak skvělé výkony, i když je pravdou, že Michael Moriarty dostává dost prostoru a docela si ho užívá. Pokud se týká herce loutkového, onoho titulního monstra, které je ve skutečnosti Quetzalcoatlem, jedná se o animatroniku dobrou, ale v mnoha záběrech vypadá prostě hrozně uměle. Ale je to film starý třicet let, nemůžeme se ničemu divit. Já jsem rád, že do toho tvůrci vůbec šli a nezalekli se náročných výzev.

Příšera vypadá malinko bezzubě.

„Q“ je béčkem, které patří do 80. let. Není to béčko, které je úplně trapné a schématické, snaží se o lepší přístup k problematice a vytváří příběh, který má hlavu a patu, přitom ale zůstává snímkem o monstru. Proto si myslím, že si takový film zaslouží lepší hodnocení, než jiné. Není prázdný, není úplně o ničem a není to jen bohapustá snaha o zábavu bez nápadu. Larry Cohen není filmař, který by neměl co říct, a nevěděl, jak to předat.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář