RASL (komiksová série)

70%
U nás od Jeffa Smithe postupně vychází jeho legendární a geniální "Kůstek", v Americe nedávno skončilo vydávání Jeffova nejnovějšího díla s názvem "RASL".

 

RASL

Vydalo nakladatelství Cartoon Books, patnáctidílná série, březen 2008 až červenec 2012

 

Scénář: Jeff Smith

Kresba: Jeff Smith

 

Jeff Smith je chlapík, který oslnil svět komiksem „Kůstek“, který začal vycházet v roce 1991. Ano, Kůstkovi je už více jak dvacet let, a to hlavně proto, že tento komiks měl celkem 55 sešitů, ale vycházel nepravidelně po dobu dlouhých 13 let. Když se tvůrce prezentuje něčím podobným, očekává se, co bude jeho další dílo. Očekávání jsou většinou celkem vysoká. Není se čemu divit. „Kůstek“ je legenda, která si získala mnoho fanoušků. Jaký asi bude ten „RASL“, který Jeff Smith nedávno dokončil?

Ukázka z komiksové série RASL.

„RASL“ rozhodně není tak velkolepý a epický jako „Kůstek“, vlastně je v tomto směru celkem minimalistický. Soustředí se na jednu postavu a odehrává se v nepříliš dlouhém úseku jejího života. Touto postavou je titulní RASL, vlastním jménem Robert Joseph Johnson, který je zlodějem obrazů. Alespoň to tak na první pohled vypadá. Jenže už v prvním díle se dovídáme, že je v tom trochu víc. RASL totiž cestuje skrz paralelní vesmíry, což je pro zloděje skutečně vítaná možnost.

Ukázka z komiksové série RASL.

Ne, nečekejte, nic roztomilého jako v případě „Kůstka“, nečekejte ani nějaký humor. „RASL“ je totiž poměrně dospělý komiks, který se výrazně odlišuje od místy dětsky pojímaného „Kůstka“. Nechybí zde sprostá slova, nechybí alkohol a stejně tak ani násilí a samozřejmě ani erotika. „RASL“ je pro dospělé, ale rozhodně nebudu tvrdit, že je to dospělejší verze „Kůstka“ a že se Jeff Smith jen veze na vlně svého úspěchu. Ne, on se snažil vytvořit nový, soběstačný a originální svět. Zafungovalo mu to skvěle.

Ukázka z komiksové série RASL.

Poradit si s paralelními vesmíry, to není žádná legrace. Vyžaduje to um a znalosti. Jeff Smith je projevil. Důkazem budiž velká část příběhu, která je věnována Nikolovi Teslovi, zneuznanému vynálezci, který přece jen možná dokázal víc, než jsme si doposud mysleli. Jestli vás komiks pro osobnost geniálního vynálezce nenadchne, potom už nic. Jak ale říkám, jedná se pouze o část příběhu, která se jinak točí kolem hypotézy cestování mezi světy, ale samozřejmě i kolem obyčejných lidí.

Ukázka z komiksové série RASL.

RASL není jen tak ledajaký zloděj obrazů. Jeho minulost je tím, co utvářelo svět, jaký je, alespoň ve Smithově podání, navíc je tím, kdo má velký podíl na vytvoření paralelních vesmírů. I když komiks nemá pointu, kterou by člověk neočekával, pořád je napsaný tak dobře a je prostoupený zajímavými fakty, že se čte skoro sám. Jsem docela zvědavý na to, s čím dalším Jeff Smith přijde. Předpokládám ale, že si dá zase na chvíli pauzu, než bude pokračovat. Ani „RASL“ nevycházel právě pravidelně.

 

Hodnocení: 70%

 

Hororové knihy (komiks, vrazi)


Přidat komentář