Řezník (2007)

30%
Jihokorejský skoro snuff.

Řezník

The Butcher

Jižní Korea, 2007, 75 minut

 

Režie: Kim Jin-won

Scénář: Kim Jin-won

Hrají:

You Dong-hun            

Kim Sung-il

 

Jihokorejský snuff? Popravdě, když jsem o tomhle filmu poprvé slyšel před devíti lety – respektive viděl jsem plakát – tak jsem si tak nějak říkal, že to bude fajn slasher z asijského prostředí. Tahle myšlenka ve mně nějak utkvěla a já jsem se k filmu konečně dostal s tím, že se podívám na děsivý jihokorejský horor. Jenže pak jsem právě zjistil, že tenhle snímek je v podstatě snuff.

 To je ale prase.

Na co se tedy díváme? Možná se ještě zastavím u toho, jakýma očima se díváme, protože velkou část filmu sledujeme kamerou, kterou má na sobě připnuta oběť násilí. Díky tomuto pohledu se o něco lépe dostáváte do mučení, které je na osobách prováděno, a to jak psychického charakteru, tak pak především charakteru fyzického. Toho fyzického je přece jenom o dost více.

 Prase má kámoše.

Pohled očima oběti ale dovoluje také kameře koukat někam trochu jinam než skutečně na to, co je oběti prováděno, protože ta jenom uhne pohledem. Je to pak dostatečná omluva pro to, že tvůrci ve větší míře nepoužili pořádné gore, ale zaměřují se spíše na filtry, rychlý pohyb kamery a skutečnost, že to hnusné nemusíme vidět, abychom si to dovedli díky pojetí domyslet.

 Hlavně všechno natočit.

Díváme se tedy na to, jak je pár unesen a ocitne se pod rukama a různými nástroji vyšinutých magorů, kdy asi nejvíce ikonický je řezník s prasečí maskou. Popravdě bych ho opravdu raději viděl ve slasheru, protože tam si ho dovedu představit efektněji využitého. Mělo by to správný dopad, kdyby se to dobře natočilo. Ale to ze mě mluví i skutečnost, že pseudo-snuff považuji za nesmyslný žánr.

 Krve se v něm dořezal.

Co se snímku „Řezník“ musí nechat, to je skutečnost, že na diváka prostě má efekt. Tohle je jeden z těch filmů, který vás nenechá chladnými. Jenže je to film prostě jenom o tom, jak je možné dělat hnusné věci druhým lidem. Jsem proti nesmyslnému násilí, což je asi hlavní důvod, proč se mi podobné filmy hnusí. Ale jak říkám, nemůže se jim vzít, že prostě efekt mají.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (gore, mučení, hnus)


Přidat komentář