Robert Bloch: Psycho III

55%
Z Normana Batese se stala legenda. Není divu, že na něm chtějí lidé vydělat i po dlouhé době. Objeví se tak muzeum, které je dokonalou replikou Batesova motelu, včetně robotických dvojníků Normana a jeho matky.

Robert Bloch: Psycho III

Anglický název: Psycho III

Vydalo nakladatelství Baronet, 2014

Doporučená cena: 299 Kč

Psycho III

Reportérka Amy Hainesová přijíždí do Fairvale, aby zjistila co nejvíc o Normanu Batesovi. Chce o něm napsat knihu a s trochou štěstí se stát slavnou spisovatelkou. Jenomže v nově otevřeném muzeu, které je dokonalá replika Batesova motelu, je nalezena zavražděná mladá dívka a Amy tak stáčí svoji pozornost jiným směrem. Od dávno uzavřeného případu k tomu novému. Jenomže jako cizinku ji všichni ve městě nesnáší a je jen těžko říct, komu může věřit.

"Psycho III" uzavírá trilogii knih o Normanu Batesovi. První kniha nám ukázala, s kým máme tu čest. Druhá předvedla, že Norman se lidem dostane pod kůži i po letech. "Psycho III" dělá z Normana dávnou historii, legendu, na které se dají vytěžit peníze, a láká turisty do nového muzea. Je až překvapivé, jak moc je hlavní premisa podobná tomu, co nám kniha dá. Láká na Normana Batese, ale dá nám velice průměrnou detektivku s podivným rozuzlením.

"Psycho" i "Psycho II" si hrály s nervy čtenáře i svých postav. Nebylo jisté, kdy se objeví vrah, kdy se stane něco špatného a napětí se zvyšovalo s každou přečtenou stránkou. I když se tedy v příběhu nic zásadního nedělo, byli jsme nuceni být napnutí a pozorní. To se u "Psycha III" říct nedá. Robert Bloch nám předhazuje spoustu postav a spoustu podivností, hraničících až s mysticismem, u kterých máme čekat, kdy na nás vyskočí ze stránky knih. Ale nedokáže přenést ten samý pocit napětí, jaký se mu dařil v předchozích dílech. Stránky se tak zdají hodně prázdné a při čtení sice čekáte, ale jen na to, kdy se konečně něco stane, aby byl příběh něčím zajímavý.

Ani výběr postav tentokrát nezachraňuje situaci. Amy je sice velice průrazná a bojuje za to, aby ji všichni viděli rovnou mužům, ale nezaujme. Kdokoliv, kdo se jí připlete do cesty, je taky svým způsobem prázdný a vystihuje ho jen pár charakterových vlastností. Nikdo nevystupuje dost na to, aby mu čtenář fandil nebo ho dokonce podezříval. Rozuzlení na konci tak vyjde do prázdna – už jen proto, že člověk opravdu neviděl, odkud onen překvapivý závěr přišel. Tentokrát ale v tom špatném slova smyslu, protože ačkoliv je Bloch král překvapivých konců, tady ho nedokázal podložit a pokusil se ho vysvětlit na posledních stránkách, což vedlo jen k pocitu, že je konec moc unáhlený.

"Psycho III" se snaží jít ve šlépějích svých starších sourozenců. Bloch je z příběhu stále cítit – snaží se o překvapivý konec, nezapomíná komentovat soudobé problémy, jako jsou feminismus, násilí a média. Ale vypadá to skoro, jako by mu došel dech a kniha dostala nálepku "Psycho" jen proto, že se v ní mihne Normanovo jméno. Jinak totiž nemá s geniálními předchůdci vůbec nic společného a jedná se jen o velmi průměrnou detektivku. Jenomže to není průměrná detektivka, je to "Psycho III" a tím pádem je i velkým zklamáním.

 

Hodnocení: 55%

Hororové knihy (slasher, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář