Robert Bloch: Psycho

80%
Batesův motel není to nejlepší místo na přespání.

Robert Bloch: Psycho

Anglický název: Psycho

Vydalo nakladatelství Baronet, 2014

Doporučená cena: 249 Kč

Psycho

Mary Craneová je na cestě za mužem, kterého miluje. Řídí už celý den a v prudké bouřce zabloudí. Její jedinou spásou je Batesův motel, jehož majitel Norman se zdá jako velmi příjemný chlapík, i když trošku zvláštní.

Jak se ukáže, Norman bydlí jen se svou matkou, je to samotář, ale rád si popovídá s někým zvenčí a dokonce Mary pozve do svého domu na večeři. Jenomže i sympatický člověk má svoje mouchy – Norman je moc vázaný na svou matku a co hůř, ta to nemá v hlavě zrovna v pořádku. Na první krev se nebude čekat dlouho.

Robert Bloch je mistrem napětí a překvapivých zvratů. "Psycho" není výjimka. Sledujeme Normanovy problémy a detektivní zápletku kolem Mary, ale Bloch po celou dobu nenápadně naznačuje, že bychom neměli věřit všemu, co přečteme. Děj se buduje postupně, navaluje se a je trochu škoda, že je na konci všechno rozuzleno během dvou stran obyčejným lékařským vysvětlením. Na dojmu z knihy to ale nic nezkazí, protože poslední kapitola zachrání i tenhle malý přešlap a přinese ten kýžený konec, ze kterého mrazí.

 

Psycho

 

Co se postav týče, nejdůležitější je samozřejmě Norman. V jeho myšlenkách jsme většinu času knihy. Bloch umí psychické pochody popsat bravurně a čtenář tak brzy zapomene na veškeré sympatie k majiteli hotelu a přijde jen nepříjemný pocit pokaždé, když je Norman na scéně. Ostatní postavy jsou docela obyčejné, ne-li archetypální. Žena na útěku, její sestra, která o ní má strach, milenec, co důvěřuje zákonu a detektiv, který podezřívá naprosto každého.

Mohlo by se zdát, že pokud po "Psychu" sáhne někdo, kdo už viděl film, připraví se o veškeré překvapení. Co si budeme povídat, film je považovaný za klasiku a jeho rozuzlení je docela známé. Ale opak je pravdou – i když víte, do čeho jdete, můžete sledovat právě ty nenápadné nápovědy a budování děje. A i když je filmová adaptace docela věrná, najde se pár docela zásadních rozdílů, na které je proč se při čtení těšit.

Jak už jsem řekla, Bloch umí napsat horor, který se zdá být celou dobu úplně jasný a v poslední chvilce vše otočit vzhůru nohama. Pro každého fanouška hororu je skoro povinnost mít tuhle klasiku v knihovničce.

 

Hodnocení: 80%

Hororové knihy (slasher, vrazi)


Přidat komentář