Robert Galbraith: Volání Kukačky (audiokniha)

80%
Veronika se nám tentokrát podívala na audioknihu z pera autorky Harryho Pottera, která ji raději vydala pod pseudonymem.

Robert Galbraith: Volání Kukačky

The Cuckoo's Calling

Vydalo nakladatelství PLUS, 2014, 369 Kč (na serveru audioteka.cz s výraznou slevou)

 

Celková doba poslechu: 17 hodin 40 minut

Čte: Petr Oliva

Audioknihu zakoupíte na serveru Audiotéka.

 

Když se ke mě dostala audiokniha Roberta Galbraitha, pseudonym J. K. Rowling, neváhala jsem ani vteřinu, abych si knihu poslechla. Na audioknihách je nejlepší, že můžete poslouchat kdykoli a kdekoli i v okamžicích, kdy byste se k normální knížce nedostali.

 

Ze začátku mě poslech příliš nebavil, ale jakmile jsem si zvykla na specifický hlas Petra Olivy, poslech se stal příjemnější. Zaujalo mě, jak Petr Oliva mluvil jakoby nenuceně, jeho „jooo“ a „nééé“, to prostě musíte slyšet. Při přímých řečech se herec snaží měnit hlasy, opět je slyšet, že je pan Oliva herec a dabér a dává do přednesu všechen svůj um.

 

Na audioknize mě také bavily znělky, které obsahovaly zvuky z ulic nebo restaurací, tedy vše pro dokreslení příběhu a atmosféry místa. Znělky nebyly u každé kapitoly, což v případě napínavých kapitol bylo příjemné a děj se znělkami zbytečně nepřerušoval.

 Přebal audioknihy.

Příběh sám o sobě je poměrně zdlouhavý. Než se rozjede, je za vámi půlka knihy. Na začátku se setkáváme s hlavními postavami. Nejdřív nás autor seznámí s Robin, dívkou, která se přestěhovala z malého městečka v Anglii do centra Londýna za svým přítelem, který ji zrovna požádá o ruku. Robin zatím nemá stálé zaměstnání a pracovní agentura ji posílá na různé brigády.

 

Na začátku našeho případu je Robin přidělena k panu Cormoranovi Strikovi. Se Strikem se Robin seznámila velmi netradičně. Při vchodu do budovy se nejdřív téměř srazí s nějakou ženou (později zjistí, že se jednalo o bývalou přítelkyni) a pak je téměř sražena ze schodů samotným Strikem, který ji na poslední chvíli zachytí. Robin zjišťuje, že právě získala svoji vysněnou práci – asistentku detektiva.

 

Cormoran Strike je soukromý detektiv, kterému se v poslední době moc nedaří. Ráno ho opustila dlouholetá přítelkyně, je pozadu s platbami a navíc se teď musí starat ještě o ženu, kterou málem přizabil. V Robin však nachází velkou pomoc a výkonnou asistentku.

 Přebal původního vydání.

Strike již dlouho nezavadil o žádný pořádný případ, to se ale změní na začátku knihy. Do kanceláře za Strikem přijde John Bristow, nevlastní bratr známé modelky, která před nějakou dobou spáchala sebevraždu skokem z okna. Její nevlastní bratr však nevěří, že to byla sebevražda a požádá tedy Strika o znovuotevření případu. Strikovi se nejprve do vyšetřování nechce, ale nakonec svolí. Nechá si zaplatit dopředu, čímž pokryje alespoň část svých nákladů a pouští se do vyšetřování.

 

Lula Landryová, sestra Johna Bristowa, byla známá modelka, která měla spoustu přátel, dařilo se jí i po profesní stránce, měla sice problémy se svým přítelem Dafieldem, ale kdo je dneska nemá? Proto přijde jejímu bratrovi divné, že se chtěla zabít. Cormoran tedy začíná rozplétat případ, setkává se nejdříve s recepčním v jejím domě, se sousedy, s jejími přáteli a s rodinou, adoptivní i skutečnou. Dokonce si vyžádá přes staré známé i policejní spis. Zjišťuje, že policie sice případ vyšetřovala, ale některé jeho poznatky nebo svědci v policejní zprávě chybí. Zjistí, že Lula navštěvovala také poradnu, kde se seznámila s bezdomovkyní Rachel, ve které našla kamarádku. Po dlouhém pátrání nakonec Strike vypátrá i Rachel a získá cenné informace pro další vyšetřování. Jaké je ale překvapení, když po 14 dnech zjistí, že Rachel je mrtvá. Podle Strika ji někdo zavraždil. Začíná hra s časem a pátrání nabírá na obrátkách.

 Robert Galbraith

Kniha velmi dopodrobna popisuje každý detail vyšetřování, příběh je proto poněkud zdlouhavý, na druhou stranu je však zajímavé, jak autor popisuje detektivní práci. Cormoran nejen, že řeší neskutečně zapletený příběh, ale setkáváme se také s jeho osobním životem, rozchodem s dlouholetou přítelkyní a vzpomínkami na minulost.

 

Jak vyšetřování dopadne? Byla Lula Landryová zavražděna nebo skutečně spáchala sebevraždu? Tohle jsou otázky, které vás přimějí, abyste četli dále a i přes zdlouhavost knihu doposlechli.

Audioknihu zakoupíte na serveru Audiotéka.

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář