Roj (1978)

50%
Když se včely berou trochu moc vážně.

Roj

The Swarm

USA, 1978, 116 minut

 

Režie: Irwin Allen

Scénář: Stirling Silliphant podle románu Arthura Herzoga III

Hrají:

Michael Caine (Brad Crane)

Katharine Ross (Helena Anderson)

Richard Widmark (Slater)

Richard Chamberlain (Dr. Hubbard)

 

Jména, která se ve filmu objevují, jsou skutečně parádní, chce se říct, že co jméno, to legenda: Michael Caine, Katharine Ross, Richard Widmark, Richard Chamberlain, Olivia de Havilland a Henry Fonda. Tohle skutečně je první liga své doby, i když ta doba mohla být trochu jindy, než když se natáčel film „Roj“. Ale jen na jejich přítomnosti je vidět, že tohle měl být velký film.

Asi viděl včelu.

Je to bohužel patrné i na stopáži, která se snažila naznačit, že tohle je něco trochu většího než jen obyčejné béčko, ale právě skutečnost, že by tohle bylo „obyčejné“ béčko, by filmu „Roj“ slušela ze všeho nejvíce. Jenže tvůrci si usmysleli, že chtějí mít něco trochu víc, v podstatě letní blockbuster podívanou ve stylu „Čelistí“. Ale to jim bohužel nevyšlo a vytvořili film, který se bere zbytečně vážně.

Tady je jedna pořádná.

Africké včely e ukazují jako velmi vražedné a jih Spojených států amerických má pořádně nehnáno, protože tudy, kudy obrovský roj afrických včel proletí, se válí jen mrtvoly lidí, kteří jsou proti nim bezbranní. A tak je potřeba sestavit vědecký tým, který dá dohromady řešení proti smrtícím včelám. Jak to tak ale vypadá, jednoduché řešení není. Bude potřeba prostě včely zabíjet.

To je mimika!

Děj snímku „Roj v podstatě stojí na tom, že včely postupují a vědecký tým se snaží přijít s takovým řešením, které bude dostatečně dobré, silné a účinné. A my jen dál sledujeme, jak lidé vlivem včel umírají. Mimochodem, zrovna scény, kdy jsou lidé obaleni včelami, jsou docela dobré a hodně uvěřitelné. Bohužel těch scén s rojem není tolik, což se dalo u dvouhodinového filmu předpokládat.

Herecké obsazení skvělé!

Americký snímek „Roj“ by jednoznačně potřeboval zkrátit stopáž, aby to bylo únosnější, ale hlavně by potřeboval, aby se nebral tak vážně. Přece jen, tohle by mělo být béčko, které má lidi bavit a ne se je snažit přesvědčit, že tohle všechno by mohla být pravda. Jasně, že tomu normální člověk neuvěří. Není moc čemu věřit, ale právě to, jak se snímek bere moc vážně, mu nesmírně ubližuje.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (béčka, survival, zvířata)


Přidat komentář