Rozhovor s Václavem Dortem

Václav Dort je šéfredaktor a osobnost jednoho z našich nejdůležitějších komiksových nakladatelství Comics Centrum. Rozhodli jsme se s ním udělat rozhovor, zhodnotit rok 2012 a podívat se na to, co nás nejspíš čeká v roce 2013. O komiksu se v rozhovoru dovíte mnohem víc.

 

Co zajímavého nás letos na komiksové scéně čeká, co si budeme moct přečíst, co ne a jak vlastně vydavatelé komiksy vybírají a jaká je cesta takového komiksu, než se dostane k nám do knihovny. Na to jsme se zeptali Václava Dorta, šéfredaktora nakladatelství Comics Centrum. Prozradil nám toho hodně, třeba i to, co by rádi vydali a co se jim líbí za komiksy. Pojďme se tedy ptát.

 

1) Co plánujete letos vydat? Budete pokračovat v sériích, nebo bude i něco nového?

Určitě chceme pokračovat v některých sériích, které jsme začali. Rádi bychom vydali další díly Hellboye, Sin City, Zámku a klíče, Ú.P.V.O. a Goon. Rozjeli jsme teď Goonor, což by mohlo napovědět, jaká novinka aktuálně přijde. Také jsme první díl Goona pustili do knihkupectví, prodává se dobře a lidé se po něm v knihkupectvích ptali, tak jsme je vyslyšeli. Takže Goonor začal uvedením Goona na pulty knihkupectví a teď uvidíme, co přinese konec měsíce.

Dva roky už taky pracujeme na knize Hard Boiled, kterou bychom chtěli letos dokončit a vydat. Taky by v tomto roce měla vyjít nová kniha ze série Vrána – Skinning the Wolves. Chceme taky využít premiéru filmu R.I.P.D. a vydat k tomu stejnojmenný komiks. Ten vypadá skvěle, tak se snad povede i film.

 

2) Jak si vlastně tituly vybíráte?

Sledujeme pravidelně komiksovou scénu v USA, co aktuálně vychází. U malých vydavatelů to někdy bohužel není úplně snadné, zato u nich lze najít zajímavé kousky. V první řadě chceme poznat autora, scénáristu, výtvarníka. Pak se díváme na výtvarnou stránku, která by měla být doplněna kvalitním příběhem. Podle dostupných informací si stanovíme užší výběr titulů, pak si je pročteme a vybereme ty, které nás zaujaly a „chtěli bychom si je přečíst jako čtenáři“. Musí nás prostě něčím zaujmout.

 

3) Máte k titulům, které vydáváte vždycky nějaký vztah, nebo vybíráte hlavně ty v zahraničí úspěšné?

Pochopitelně nás titul musí zaujmout a bavit a hlavně by měl být prodejný našim čtenářům. Úspěch v zahraničí bohužel dle našich zkušeností nezaručuje úspěch v České republice. Příkladem jsou knihy od Bryana Talbota.

 

4) Plánujete pokračovat v některých sériích, které jste začali vydávat?

Ano, určitě v nich chceme pokračovat. Hlavně v sérii Hellboy a Sin City, dále plánujeme pokračování Ú.P.V.O., ta doplňuje svět série Hellboy a je docela podstatná pro pochopení souvislostí. Pak chceme pracovat i na Zámku a klíči a Goonovi, oba jsou velmi ceněné tituly a mají obrovský potenciál.

 

5) Co následuje, když si vyberete titul, který byste chtěli vydat u nás?

Po výběru komiksu oslovíme majitele práv. S většinou máme dlouhodobé dobré vztahy a tak není s jednáním o práva velký problém. U nových majitelů většinou musíme zaslat vzorky našich knih, aby viděli, zda dokážeme udržet kvalitu a zda nezkazíme jméno produktů jejich vydavatelství. Zatím se nám nestalo, že by nás odmítli, jen se někdy jednání velmi protahují. Někdy si druhá strana potřebuje všechno velmi pečlivě a dlouze rozmyslet a probrat, než se dostaneme k finálnímu rozhodnutí.

 

6) Co nastává potom? Překlad, úprava a tisk?

Tak jednoduché a rychlé to není. Pokud se dokážeme dohodnout, je podepsána smlouva, zaplatíme zálohu a platbu za podklady. Ty obdržíme, upravíme dodaná data, aby bylo možné je bez problémů u nás vytisknout. Pak ještě komiks překládáme a nahradíme anglické texty českými. Následuje úprava textů, aby komiks byl pro čtenáře co možná nejčtivější. K tomu probíhají většinou 3-4 čtení a následné úpravy. Po úpravě textů kniha projde korekturou, musí být schválena zahraničními partnery a pak ji teprve odesíláme do tiskárny. Takhle to zní jednoduše, ale realita dokáže vždy překvapit. A někdy se věci mohou protáhnout. Třeba u Goona byl překlad docela náročný, v komiksu spolu mluví slangovou buranskou angličtinou a najít správné ekvivalenty v češtině a udělat to čtivé a zajímavé byla docela dřina.

 

7) Jaké máte ještě Vy konkrétně oblíbené komiksy?

Rádi bychom vydali sérii Criminal Macabre, ale tady bohužel narážíme na výtvarníka prvních dílů Bena Templesmithe (Sillent Hill, 30 dní dlouhá noc), který české čtenáře příliš neuchvátil. Podobný problém mají i série Popbot, nebo Metal Gear Solid od Ashleyho Woodse (Obálky Silent Hill a 30 dní dlouhá noc). Dále bychom rádi vydali knihu Cages od Davea McKeana, to by byl ale velmi drahý projekt, protože kniha v originále stála před lety 60 euro. Pak by se nám líbila Alenka ze Sunderlandu od Bryana Talbota a mnoho dalšího.

 

8) Jaké z dosud vydaných komiksů máte nejraději a proč?

 

Je to určitě Vrána. Při prvním vydání jsme měli obavy, že se nebude líbit. Ona je prostě velmi zvláštní a svá. Je pravda, že část z našich tehdejších čtenářů ji nedokázala přijmout, ale mnohem větší skupina nových čtenářů si k Vráně našla cestu a přijala ji velmi kladně a dnes je z ní náš bestseller.

Dále máme moc rádi sérii Sin City a komiks 300: Bitva u Thermopyl Franka Millera, sérii Hellboy, která je úžasná v tom, že každá jednotlivá povídka přesně zapadá do celkového velice propracovaného vesmíru a v neposlední řadě i nováček Goon. Velmi dobrá je i Krajina půlnočních stínů, ke které se rádi vracíme a Zámek a klíč.

 

9) Jaký máte vztah ke svým komiksům?

Osobní, možná až příliš. Všechny naše „děti“ se snažíme vypravit do světa co nejlépe, přejeme jim co největší úspěch. Pipláme se s nimi od první stránky až do té poslední a chceme odvést kvalitní práci. Hrajeme si s komiksy možná až moc, ale pořád si myslíme, že se to vyplatí a že to lidé ocení. Samozřejmě nás pak mrzí, když si třeba k některým knihám lidé nenajdou cestu, když se tu nechytí. U pár sérií se tak stalo, ale i tak chceme jet dál a pracovat pečlivě na dalších dílech našich sérií a na nových titulech.

 

10) Který z vašich komiksů je nejúspěšnější?

Jednoznačně Vrána. Má nejspíš nějaké kouzlo, které funguje pořád.

 

11) Kterého z vašich komiksů si lidé podle vás nejvíce váží, který si nejvíce cení?

Je to opět Vrána. Přesvědčili jsme se o tom i na autogramiádě Jamese O'Barra. Čtenáři si chodili pro podpisy s knihami, na kterých bylo jasně vidět, že jsou čtené, až očtené. To je podle mého nejlepší důkaz toho, že je kniha oslovila. Hodně ceněný je teď Goon, ve světě získal pět komiksových Oscarů a u nás to vypadá, že kdybychom rozdávali komiksové ceny, tak si také nějaké odnese, protože má velmi pochvalné recenze a čtenářům se zatím velmi líbí.

 

12) Na čem pracujete právě teď? Na co se můžeme těšit?

Připravujeme teď jednu novinku, překvapení. Je to další díl jednoho našeho komiksu a velmi úzce souvisí s právě ohlášeným Vítězným Goonorem, který teď oslavujeme na našem webu i facebookové stránce.

 

13) Co byste řekl k minulému roku? Jak byste ho zhodnotil?

Ekonomická situace se odráží ve všem a není tedy možné, aby se vyhnula i nám, ale bojujeme statečně dál. Věříme, že nás v tom čtenáři nenechají a podpoří nás, nejen koupí našich knih, ale i vlídným slovem.

 

14) Takže co plánujete pro tento rok? Je ještě něco, co jste nám neřekli?

Chceme se do toho teď pustit trochu víc, chceme vydávat víc komiksů, protože je jich nějak hodně, co se nám líbí. Navíc máme hodně sérií, které si zaslouží další díly. Chceme také využít předpokládaných premiér filmů Sin City 2, R.I.P.D. a vydat k nim komiksy. A určitě další věci, když všechno dobře půjde.

Máme před sebou hodně práce, ale komiksy máme rádi a budeme rádi, když budou bavit i čtenáře.

Osobnosti hororu (komiks)


Přidat komentář