Rozpolcený (2016)

80%
Vypadá to, že M. Night Shyamalan skutečně chytil druhý dech!

Rozpolcený

Split

USA, 2016, 117 minut

 

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář: M. Night Shyamalan

Hrají:

James McAvoy (Dennis / Patricia / Hedwig / The Beast / Kevin Wendell Crumb / Barry / Orwell / Jade)

Anya Taylor-Joy (Casey Cooke)

Betty Buckley (Dr. Karen Fletcher)

Haley Lu Richardson (Claire Benoit)

 

M. Night Shyamalan se v poslední době vrací do hororových a thrillerových vod, stále si píše scénáře a začíná to vypadat, že chytil druhý dech a že nám bude zase přinášet filmy, které jsou více než koukatelné, ale které jsou primárně hodně dobré, dokážou vás upoutat na první pohled a následně vás strhnout i po zbytek doby, po které je budete sledovat. To se mi stalo se snímkem „Rozpolcený“.

 S Hedwigem je sranda.

Trailer nebo anotace řeknou to zásadní. Kevin nebo Dennis nebo Patricia, atd. (James McAvoy) je jedna osoba, v které je ale ve skutečnosti více osobností. Celkem jich je napočítáno třiadvacet. S tolika osobnostmi v jednom těle se žije dost těžko, což Kevin ví moc dobře. Některé chtějí ovládnout tělo, když nemají, některé se těžko kontrolují. Ale co je horší, ono to skoro vypadá, že přichází ještě jedna osobnost.

 Je jako dítě.

Dvacátá čtvrtá osobnost je možná na cestě a po tomhle prohlášení by se mohlo zdát, že už o filmu víte všechno. Jenže vy všechno nevíte ani zdaleka. M. Night Shyamalan ani tentokrát nevystřílel všechny náboje najednou a dovede svým snímkem překvapit, a to například i poslední scénou, kde krásně odkazuje sám na sebe. Nejen díky tomu pochopíte, že se navrací ke kořenům, tady konkrétně k filmu „Vyvolený“, kdy podobně využívá fantastické prvky.

 Patricia je trochu upjatá.

Kromě scénáře, který je dobře napsaný a skvěle zrežírovaný, je devizou filmu herecké obsazení v čele s Jamesem McAvoyem. Zahrát různé osobnosti, to chtělo schopného herce a James McAvoy se jako schopný ukázal. Zvládnul je skvěle a nejen podle oblečení poznáte, kdo je zrovna u kormidla. Tohle je výhra filmu a díky němu se budete při sledování cítit nepříjemně, protože ve vás podobné pocity dovede vyvolat.

 Beast je nebezpečný.

Snímek „Rozpolcený“ není vyloženě hororový, má jen hororové prvky. Popravdě jsem trochu doufal, že to bude více děsivé, ale M. Night Shyamalan se tu spíše zaměřil na příběh, který je chytrý a je v něm mnohem více, než se na první pohled zdá. Pokud se necháte, tohle je příběh, který vás přiměje o tom, co bylo řečeno, přemýšlet. Doufám, že v tomhle duchu bude M. Night Shyamalan dál pokračovat, protože mu začíná filmařina zase jít.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (survival, vrazi)


Přidat komentář