Taste of Fear (1961)

80%
Ukázka toho, že studio Hammer umělo - a vlastně pořád umí - natáčet pěkně atmosférické horory.

Taste of Fear

Velká Británie, 1961, 78 minut

 

Režie: Seth Holt

Scénář: Jimmy Sangster

Hrají:

Susan Strasberg (Penny Appleby)

Ronald Lewis (Robert)

Ann Todd (Jane Appleby)

Christopher Lee (Doktor Pierre Gerrard)

 

Seth Holt je režisér, který natočil ještě snímek The Nanny. „Taste of Fear“ je však tím, který v jeho filmografii vyniká jednoznačně nejvíce. Zas tolik toho také nenatočil. Scenáristicky se k němu pak přidal Jimmy Sangster, který stál u zrodu prvních filmů studia Hammer. Právě studio Hammer produkovalo i snímek „Taste of Fear“, který je sice z roku 1961, ale tvůrci se rozhodli pro černobílé provedení.

Tenhle má asi pro strach uděláno.

Když jsem zjistil, že ve snímku hraje Christopher Lee, potěšilo mě to, protože tuhle legendu rád uvidím v čemkoli. Nutno však dodat, že on je jen vedlejší postavou, která se ve filmu párkrát objeví. Jeho otcovské charisma je pro mě však stále tím, co dodává snímku trochu lesku, což ale na druhou stranu zas tak moc nepotřebuje, protože tohle je sám o sobě velmi dobrý horor.

A už se bojí.

Zápletka sama o sobě je tím hlavním, co dodává základní stavební kameny, na nichž je pak film „Taste of Fear“ (někdy uváděn také jako „Scream of Fear“) vystavěn. Do francouzského sídla přijíždí mladá dívka, která deset let neviděla svého otce. Žila ve Švýcarsku s matkou, ale ta bohužel zemřela, stejně jako její přítelkyně, která se o ni starala. Penny je totiž dívkou na vozíku a pomoc potřebuje. Ke šťastnému shledání s otcem však nedojde, protože ten není doma. A nikdo neví, kdy se vrátí. Začíná to být trochu podivné. Penny má z lidí v sídle trochu nejisté pocity, ale ke skutečnému zděšení dojde teprve veš chvíli, když v noci spatří otcův přízrak.

Christopher Lee, můj oblíbenec.

Zápletka by se mohla zdát jako poměrně nenáročná, ale tady je důležité provedení, které je naprosto excelentní. Seth Holt se rozhodl natočit gotický horor, proto si také zvolil černobílou variantu, která snímku „Taste of Fear“ dodává tu správnou atmosféru. Ta je dál budována. Informace se dovídáme strašně pomalu, příběh se zamotává v tom smyslu, že se děje stále více podivných věcí a my nevíme proč. I když tušíme, odkud vítr vane, protože postavy se chovají skutečně podivně. Kdokoli může mít za lubem v podstatě cokoli. A co se vlastně stalo s tím otcem?

Že by se tatínek našel?

Tohle je snímek, který by se klidně dal zařadit k pokladu toho, co studio Hammer natočilo. Vyniká hereckými výkony, které jsou poměrně přirozené a nejsou strojené, ale především vyniká budováním nádherné atmosféry, z které vás skutečně bude mrazit. Stačí k tomu málo, zdálo by se. Chce to jen dobrý scénář, který neselhává ani v závěru a svou pointou dokáže docela překvapit.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (duchové, béčka, vrazi)


Přidat komentář