Rusalka: Ozero myortvykh (2018)

50%
Ruský horor, který se snažil být až moc americký.

Rusalka: Ozero myortvykh

Rusko, 2018, 90 minut

 

Režie: Svyatoslav Podgaevskiy

Scénář: Natalya Dubovaya, Ivan Kapitonov a Svyatoslav Podgaevskiy

Hrají:

Viktoriya Agalakova (Marina)

Efim Petrunin (Roma Kitaev)

Sofia Shidlovskaya (Lisa Grigorieva / Rusalka)

Nikita Elenev (Ilya)

 

Ruský snímek „Rusalka: Ozero myortvykh“ zní na první pohled docela slibně. Bude tu nějaké jezero mrtvých, bude to asi celkem temné, navíc je zde spojitost nějakými lokálními příšerkami. Slovanský horor prostě není špatně. Jenže u tohoto filmu je tak nějak vidět, že byl zamýšlen pro mezinárodní, především pak pro americkou distribuci. A to se na něm docela podepsalo.

Na plakáte to vypadá dobře.

Když i ruský horor „Rusalka: Ozero myortvykh“ pustíte, po nějaké chvíli si uvědomíte, že vlastně sledujete variaci na americké horory. Prostředí je celkem obecné, to, že se jedná o Rusko, není až tak důležité. Projevuje se to vlastně jen v tom ohledu, že je zde Rusalka, která je přece jen typický pro Evropu a Asii, nikoli pro americkou mytologii (ať už minulou nebo moderní), i když v tomhle pojetí by do ní celkem zapadla.

Že by jí našli?

Na první pohled je na snímku „Rusalka: Ozero myortvykh“ zajímavé i to, že se vlastně jedná o romantický horor, kdy uprostřed dění je romantický trojúhelník, i když rozhodně nechtěný. Marina (Viktoriya Agalakova) má snoubence, kterého miluje. Bohužel se mladík zalíbí i jiné ženě, kterou je Lisa (Sofia Shidlovskaya), jež je bohužel také titulní Rusalkou, která si chce Marinina milého odnést k sobě, do jezera.

Hodně se to odehrává okolo vody.

Má to skoro takový vodnický potenciál, ale rozhodně se jedná o potenciál, který není špatný. Bohužel když se budete na film „Rusalka: Ozero myortvykh“ dívat, budete mít pocit, že sledujete tuctový americký horor. A to je nesmírná škoda. Jako by se ruští tvůrci báli být příliš ruští, protože by to venku nikoho nezajímalo. Já bych byl za trochu jiný, více národní horor mnohem raději.

Anebo ve vodě.

Ruský horor „Rusalka: Ozero myortvykh“ se až příliš snaží přiblížit americkému stylu natáčení hororu, což je prostě škoda. Takových filmů v Americe vznikne mnoho, ale dobrý ruský horor... no, těch moc není. A bohužel ani tenhle film se k nim nepřidává. Je to průměrný horor, který v konečném důsledku nenabídne nic nového. Mytologický potenciál postavy zůstal nevyužit. A to jsem s 50 % celkem hodný.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (příšery, vrazi)


Přidat komentář