Rust and Blood

80%
Tato nezávislá hra začíná pozváním do biblické rajské zahrady, ale končí jako peklo.

Rust and Blood

Vydal SnowOwl v roce 2013

 

Co uděláte, když víte, že jste smrtelně nemocní? Přirozený instinkt velí vyzkoušet všechno. Nakonec v okamžiku, kdy vyhoří metody moderní vědy, nastupují více, či méně zoufalé alternativy. A když někdo nabídne výlet do mytologického ráje jménem Eden, kde roste poslední naděje, tedy strom života, pak není důvod nesouhlasit.

 

Úvod je pořádně pesimistický a tlačí na pilu, aby měl hrdina důvod sáhnout k nestandardnímu řešení, jaké se mu později nabídne.

 

Jenže zahrada, ze které byli vykázáni Adam a Eva, už dávno není tím, čím bývala. Nebo to možná ani není ona. O takových otázkách však nemá cenu moc hloubat, pokud potřebujete přežít. "Rust and Blood" je survivalem, který má tak realistické prvky, že se spousta dnešních hororů v porovníní s ním může jít klouzat. Počet zbraní: nula. Počet dní, které můžete vydržet bez potravy: nula. Šance přežití venku za tmy: nula.

 

Po relativně dlouhém úvodu se ocitneme v místnosti, kterou si hrdina zvolil za útočiště. Má tu postel, knihu a obrovský větrák, co sem nejspíš vhání dýchatelný vzduch. Na obrazovce svítí dva hlavní ukazatele a odpočítávají. Jedním z nich je jednoduchá časomíra, která měří dny a hodiny. Druhý signalizuje narůstající hlad, jehož kritická hranice znamená smrt. Pouze do deváté hodiny večerní má hlavní postava zaprvé šanci najít něco k jídlu a za druhé objevit onen zázračný strom života.

 

Jestli někdo tuší, proč hrdina vypadá jako skřítek, zanechte komentář... Zatracená záhada.

 

Neočekávejte žádnou vypiplanou grafiku. Vzhled místa i hrdiny (který bůh ví proč vypadá jako skřítek) působí syrově a minimalisticky. Postavička se pohybuje ve dvojrozměrném prostředí, na které se díváme seshora. Jako u klasické click-and-point adventury i tady zůstává obrazovka statická a scéna se mění jen, když projdeme do nové části zkoumaného prostoru. Na cestě k vysvobození je třeba prokousat se několika překážkami, které často nejde vyřešit kvůli časovému limitu hned, ale je třeba je překonávat postupně, s pauzami na noční odpočinek. Jasným zdrojem potravy jsou ledničky, které se přes noc záhadně doplňují. Ale ani stravování není tak jednoduché. Nejdříve je třeba najít potřebné vybavení, aby šlo z nalezených surovin něco pořádného uklohnit.

 

Vlevo ukazatel hladu. Jak dosáhne 150, přichází smrt a konec.

 

Dokončit "Rust and Blood" zabere kolem hodiny času. Autor není tak krutý, aby neumožnil průběžné ukládání pozice v době, kdy je hrdina schovaný ve svém úkrytu. Omezený čas na zkoumání okolí je výbornou cestou, jak zmaximalizovat každý krok ven. Jedinou zásadní vadou na kráse po prvním spuštění byla chyba při načítání každé nové obrazovky, ale takové problémy řeší přeinstalování.

 

Nejpovedenějším apektem hry je, že na malém prostoru hraje s velkými kartami. V kompaktním paklíku dostanete vyváženou kombinaci hektických chvilek, překvapení, hororu i domáckého klidu u plotny při vaření (pro každého, kdo ví, jak uklidňující může být crafting v RPG...). A jestli vám někdo bude tvrdit, že ho konec nepřekvapil, nejspíš nebude tak úplně říkat pravdu.

 

Magické ledničky, které se samy doplňují. Že by poslední božský zásah v pochmurném Edenu?

 

Minimální systémové požadavky:

neuvedeny

Vaše komentáře

ANONYM
Hodně zvláštní hra, mám z ní docela rozporuplné pocity. Nemohli byste také napsat recenzi na první Alone in the dark nebo Silent Hill, zajímá mě váš názor.
ANONYM 17.05.2014 23:58:05 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové hry (příšery, survival)


Číst komentáře