Sandman 6: Báje a odlesky 2

60%
Druhý díl příběhů, které jsou spíše takové navíc.

Sandman 6: Báje a odlesky 2

Vydalo nakladatelství Crew, 2008, 359 Kč

 

Scénář: Neil Gaiman

Kresba: Bryan Talbot, Mark Buckingham, Vince Locke, Jill Thompson a P. Craig Russell

Obálka komiksu

Z dnešního pohledu byla nejspíš chyba to vydávat jako dvojknihu, ale je celkem pochopitelné, že před nějakými těmi osmi lety by dražší kniha mohla být problém. Raději si koupit dvě, které celkově vyjdou nejspíš ještě dráž. Ale větší problém je to, že co do kvality je druhá kniha "Báje a odlesky" slabá, respektive slabší, než co jste doposud v rámci série "Sandman" četli. Je to dáno i tím, že příběhy zabírají málo prostoru, takže je přečtete velmi rychle, což může vyvolat pocit zklamání z toho, že rozhodně nebyla naplněna vaše touha po dobrých příbězích, i když se musí nechat, že každý je opět jiný a jsou krásně různorodé.

Ukázka z komiksu

První je "Orfeus" a pro mě je tohle hned zklamání na začátek. Orfeus je postava z klasické řecké báje, postava, která šla pro svou milovanou i do podsvětí, aby ji vytrhla smrti z pazour, ale udělala jedinou chybu - porušila pravidla. A Gaimanův příběh je... No není nic jiného než převyprávění této řecké báje s tím, že jsou do toho přidány prvky sandmanovského světa - zde nutno přiznat, že jsou přidány velmi povedeným způsobem. Ale tak tohle je Gaiman, to je Pan vypravěč, tak se očekává, že i kdyby měl sebe blbější příběh, podá ho takovým způsobem, že vás to nadchne a vy budete uneseni jen z jeho vyprávění. A tohle se vám stane vlastně u všech tří příběhů, které v knize "Sandman 6: Báje a odlesky 2" jsou. "Orfeus" zabírá nejvíce prostoru, ale také mě nejméně dostal. Pravda, Bryan Talbot svou kresbou nezklame. A navíc se zde seznámíte s jednou postavou, na kterou jste dlouho čekali.

Ukázka z komiksu

Celou dobu, co jsem "Havraní sněm" četl, jsem si říkal, že to znám. A skutečně. Tenhle krátký příběh vyšel v magazínu "Crew2 č. 3", kde jsem ho kdysi skutečně četl poprvé. Jelikož se mi vybavovalo, že ho znám, nejspíš ve mně něco zanechal. Je to příběh, který odkazuje na staré události v rámci série, ale hlavně se odehrává ve světě snů s postavami, které můžete mít rádi - Kain a Ábel, Matouš a více prostoru také dostává Eva. Bratři a první žena vyprávějí příběhy, aby to nakonec vyústilo v temně zábavnou vraždu. Ale ještě lepší pointa je ve vysvětlení toho, co je to vlastně ten havraní sněm. Za mě je "Havraní sněm" nejlepším příběhem v knize, a to i díky specifické lince Jill Thompson, která se ani uprostřed příběhu nebojí měnit styl, pokud je to ku prospěchu děje. V tomhle případě rozhodně bylo.

Ukázka z komiksu

"Ramadán" je posledním příběhem, který se zde objevuje. Má kresbu P. Craiga Russella, který nás stylově zavedl do nádherného Bagdádu. Místy to ale byla právě kresba, která mě nějak nedovedla přesvědčit, aby se mi komiks skutečně líbil. Jako kdyby tam bylo místy moc černé a jako kdyby kvalita tisku byla horší. Příběh je dobrý, ale zajímavější než celé vyprávění, je celková stylizace, kdy máte pocit, že vám Šeherezáda (nebo Šahrazád, chcete-li) vypráví jednu z pohádek tisíce a jedné noci, která má ale trochu zvláštní vyústění. Na jednu stranu zajímavě symbolické, na druhou stranu možná zbytečné. Jako samostatná kniha mě tak komiks "Sandman 6: Báje a odlesky 2" rozhodně tolik neoslovil, jsem si jistý, že spolu s knihou "Sandman 6: Báje a odlesky 1" v jednom vydání by ty příběhy fungovaly lépe, minimálně by tak nevyčnívalo, že prostě nejsou až tak skvělé a že to je vlastně jen snaha roubovat na Sandmana různé mytologie. Anebo narvat Sandmana do různých mytologií? Asi spíše to druhé.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové knihy (komiks, mysteriózní)


Přidat komentář