Sandman: Předehra

80%
Když tuhle knihu otevřete, ohromí vás kresba.

Sandman: Předehra

Vydalo nakladatelství Crew, 2016, 799 Kč

 

Scénář: Neil Gaiman

Kresba: J. H. Williams III a Dave Stewart

Obálka komiksu

Pokud jste třeba z těch, co už komiks četli a nechápete, proč mu dávám tak vysoké hodnocení, musím uznat, že to je jeden z mála komiksů, kde nehodnotím příběh, na nějž se většinou zaměřuji, ale vysoké hodnocení je dáno kresbou J. H. Williamse III, ale také barvami Dava Stewarta a samozřejmě letteringem Todda Kleina. Tentokrát není Sandman o Gaimanovi, ale je to o ostatních tvůrcích, kteří tenhle podivně metafyzický příběh, jež má vysvětlit některé prvky celé série, spoluvytvářeli s Gaimanem, který to hlavní o sérii již řekl, teď už jen pověděl to, co měl ještě na mysli a co mu v ní hlodalo dvacet pět let, jak je v knize několikrát zmíněno.

Ukázka z komiksu

Příběh, jak název napovídá, se odehrává ještě před tím, než začala samotná série, kterou už máme na českém trh celou. Jedná se o knihu, která na sérii skutečně navazuje, respektive ji rozvíjí novými směry a ukazuje, jak vlastně všechno bylo. Neil Gaiman pracuje s původním Morfeem, ale využívá i nového Sna, aby byl příběh ještě o něco komplikovanější, ale aby nakonec dal smysl. Morfea pak zastihneme v době před jeho nucený uvězněním, což vlastně znamená i to, že se dozvíme, jak bylo možné, že k uvěznění Věčného skutečně došlo. Neil Gaiman dává příběhu nový smysl, dává mu nové významy, odhaluje nové pravdy, které mohou být šokující. Pokud se jimi chcete nechat ohromit, doporučuji si před čtením knihy ještě jednou přečíst celou sérii, a pak si ji přečíst ještě jednou po dočtení svazku "Sandman: Předehra". Váš zážitek bude o něco větší.

Ukázka z komiksu

Přesto si nekupujte komiks kvůli Gaimanovi, kupte si ho proto, že chcete vidět, co J. H. Williams III dovedl nakreslit a namalovat. Každá kapitola je naprosto úchvatná, najdete zde stránky, které vám vyrazí dech, ale ono to není jen pár stránek, ono jich bude spíš několik desítek, nemluvě o tom, že jsou používány různé styly, a to podle toho, kde se příběh odehrává a jaké postavy vystupují, Do toho jako bonus ještě přichází dvojice čtyřstránek, které vám dávají ještě o něco zajímavější zážitek ze čtení. Tohle není nástroj, který je v komiksu nějak často používán, stejně jako potřeba otáčet knihu, protože text se tak zvláštně kroutí. A otočte knihu, nečtěte vzhůru nohama, protože váš zážitek ze čtení knihy se přece jen ještě o něco umocní. A to pořád vlastně mluvím spíše o technické stránce, o letteringu, o struktuře. Samotné panely - a někdy se ani o panelech nedá mluvit - si musíte užít sami.

Ukázka z komiksu

Když otevřete knihu "Sandman: Předehra", je to, jako kdybyste vstoupili do galerie umění. Do nádherné galerie, kdy si po nějaké době uvědomíte, že jednotlivé obrazy nejen, že jsou úchvatné, ale ještě ke všemu vyprávějí příběh. J. H. Williams III se skutečně překonává a z Gaimanova celkem obyčejného příběhu vytváří něco, co je naprosto jedinečné a unikátní. Tohle je komiks, ke kterému se budete chtít vrátit. Nejen proto, abyste pochopili, jaký má dopad na sérii "Sandman", ale proto, abyste si znovu a znovu užili jednotlivé kresby, jednotlivé úchvatné nápady, prostě všechno, co stránky obsahují. Těch nápadů je skutečně přehršel a vzhledem k tomu, že vás nechají tvůrci nahlédnout do svých kuchyní, ponoříte se do komiksu ještě hlouběji a skutečně oceníte umělce, kteří na něm pracovali. Z hlediska kvality je pak třeba vyzdvihnout i české vydání, kdy lettereři a grafici odvedli skutečně skvělou práci.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové knihy (komiks)


Přidat komentář