Sauna (2008)

60%
Nějaké leháro v sauně určitě nečekejte.

Sauna

Sauna

Finsko, Česká republika, 2008, 83 minut

 

Režie: Antti-Jussi Annila

Scénář: Iiro Küttner

Hrají:

Ville Virtanen (Eerik)

Tommi Eronen (Knut)

Viktor Klimenko (Semenski)

Rain Tolk (Rogosin)

 

Finsko-česká koprodukce zní rozhodně zajímavě, ale na první pohled ani pořádně nevíte, co od ní vlastně máte čekat. Hlavně ani nevíte, co čekat od tohoto filmu jako celku, protože on je sice označován za horor, ale to, co zde budete sledovat, je možné zařadit i do jiných žánrů. Válečný asi nedoceňuje jeho šíři, ale kdybychom mluvili o depresivně temném dramatu, jsme docela blízko.

 Hlavně mít pořádný meč.

Příběh je celkem jednoduchý a rozhodně nevypovídá o tom, jak je snímek celkově kvalitní a jakou má atmosféru. Tohle je něco, na co se musíte podívat, a až pak skutečně pochopíte, co je „Sauna“ zač. Jo, a mimochodem, jestli čekáte nějaký horor o tom, že se bude někdo smažit v sauně, bude to gore, tak se smiřte s tím, že sauna tu má naprosto jiný smysl, především pak smysl očistný.

 Hlavně hodně načít.

Takže jsme v minulosti, ve válce mezi Ruskem a Švédskem, která má dopad na obyvatelstvo ve Finsku. Dva bratři udělají něco, co jim nemá být odpuštěno. Mají možnost pomoct jedné dívce, ale místo toho se rozhodnout nepomoct, což vede ke smrti této dívky. Ta ale samozřejmě jen tak nezůstane spát, ale chce se za svůj osud pomstít. A tak nezbývá jiná možnost než sauna.

 Kámoši jak hrom.

Víte, jak se říká, že sauna očišťuje? Tak v tomhle případě by se mělo jednat o stejné následky i v případě kletby. Sauna by tedy měla bratry očistit od toho, že je dívka pronásleduje. Asi je jasné, že to zase tak jednoduché nebude. Jak jsem ale psal výše, snímek není až tak banální a má v sobě mnohem více, než by se na první pohled zdálo. Je to právě v té atmosféře, která je umocněna hnědými a spíše temnými barvami.

 Starý pán.

Na snímek „Sauna“ jsem se koukal i díky české stopě, která by v něm měla být poznat, ale hraje zde v podstatě pouze Ivo Kubečka. Český vliv je pak znát jen v těch financích, které na produkci filmu šly. Celkově je to nakonec jedno, protože získáváte snímek, který na vás dokáže nějakým způsobem zapůsobit. Nemusí vás nadchnout nebo více oslovit, ale přesto se mu to může povést.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (mučení)


Přidat komentář