Saw 5 (2008)

50%
Tahle série začínala růst do skutečně příliš velkých rozměrů.

Saw 5

Saw V

USA, Kanada, 2008, 92 minut

 

Režie: David Hackl

Scénář: Patrick Melton a Marcus Dunstan

Hrají:

Tobin Bell (Jigsaw / John)

Costas Mandylor (Mark Hoffman)

Scott Gordon-Patterson (Agent Strahm)

Betsy Russell (Jill)

 

David Hackl už měl zkušenosti s předchozími díly, protože dělal výpravu. Tentokrát se ale měl ujmout režie po Darrenu Lynn Bousmanovi, což přece jen nebyl jednoduchý úkol, a to i přesto, že Saw IV by se mohlo někomu jevit jako úpadek celé série. Já to chápu tak, že tvůrci nám kromě skvělých pastí a her chtěli prezentovat také příběh, a tak ho museli nějakým způsobem rozvíjet. A když jednoho Jigsawa necháte zemřít, musíte mít po ruce jiného, aby série neskončila.

Kde jsou rybičky?

Ve čtvrtém dílu, pro shrnutí, jsme se dověděli, že existuje nový Jigsaw a že vraždy mohou směle pokračovat. I když pravda, ony to nejsou vraždy, více méně. Používejme tedy pojem Hry. Abychom dokázali pochopit, jak vlastně došlo k tomu, že je novým Jigsawem ten, kdo jím je, je tu právě pátý film, který nám všechno hezky vysvětlí. To znamená, že nás čekají flashbacky, nějaké ty opakující se scény a prostě všechno tak, aby nám to hezky zapadlo do sebe.

Má je na vodítku.

Snímek se tak soustředí z jedné strany na to, že nám ukazuje, jak došlo k tomu, že Jigsaw předal žezlo, takže postupně sledujeme cestu na vrchol. Druhá část se pak soustředí na další Hru, do které je opět zapojena skupina osob, která má za úkol přežít, i když to bude hodně bolet. Nic moc se tedy nemění a schéma zůstává až moc stejné, jen se to snaží tvůrci ještě trochu komplikovat. Skládanka tak najednou získává trochu trhliny a vy sami si nejste jistí, že to opravdu dokonale sedí všechno.

Ty pavouky musíme dostat všechny.

Co se filmu nemůže vzít, tak to jsou násilné scény a jednotlivé stroje, které zde jsou prezentovány. Jejich funkce jsou opravdu nepříjemné, ale na to si asi člověk zvykne. Když se ale ti zbylí ze skupinky dostanou do poslední místnosti a mají před sebou to, co před sebou mají, stejně vás z toho bude mrazit. Zkuste se jen trochu vžít do jejich role a zjistíte, že tyhle filmy s vámi pořád dokáží hodně otřást.

To pro ni nevypadá dobře.

„Saw V“ do série patří, ale je to spíš vysvětlující film, po kterém čekáte, že přijde něco většího, něco, co s vámi zase zamává. Jestli je tím správným pokračováním právě „Saw VI“, to už je zase na příště. Tohle je pro mě v rámci série asi zatím největší zklamání, ale pořád si myslím, že je to film, který si zaslouží pozornost. Funguje ale pouze v rámci série, jinak nemá smysl se na něj koukat.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (slasher, mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář