Saw 6 (2009)

60%
Šest díl ještě dal naději na to, že by se série mohla vrhnout zajímavým směrem.

Saw 6

Saw VI

Kanada, USA, Velká Británie, Austrálie, 2009, 90 minut

 

Režie: Kevin Greutert

Scénář: Patrick Melton a Marcus Dunstan

Hrají:

Tobin Bell (Jigsaw / John)

Costas Mandylor (Hoffman)

Mark Rolston (Erickson)

Betsy Russell (Jill)

 

Pomalu se blížíme do finále, alespoň toho, které je zatím platné. Sedmý díl je před námi, ale lze očekávat, že tahle série ještě své úplně poslední slovo neřekla. A já se docela těším na to, že konečně ten sedmý díl uvidím, protože mi od své premiéry unikal. To jsem původně plánoval, že na něj půjdu do kina. No, ne vždy všechno vyjde tak, jak bychom si přáli. Jsme u šestého dílu a s tím už jsem v minulosti měl tu čest.

Co se po nich asi chce?

Příběh už se nám neskutečně zamotal, i když se točí vlastně okolo několika málo událostí a několika Her, které byly nastraženy na různé lidi z různých důvodů. Většinou se jedná o lidi, kteří si svým způsobem nějaký trest zaslouží, ale úměra a neúměrnost toho trestu, to už je o něčem jiném. Samozřejmě, že se tvůrci nesnaží moralizovat, ale žánr sám o sobě docela dobře omlouvá to, co se zde děje.

Když nemůžete zůstat vzhůru.

Předchozí scénáře se vyznačovaly tím, že byly docela chytré. Ten šestý se v tomhle směru nechtěl nechat zahanbit. Sledujeme příběh, kde Hoffman pokračuje v tom, co Jigsaw začal, ale trochu se nám do toho přidávají ještě další prvky. Jigsaw si připravil půdu i po smrti, a tak je ještě dost lidí, co si zaslouží testovat. Jigsaw si prošel obdobím života, které rozhodně nemůžeme považovat za velmi radostné. Umíral a ze zoufalství dělá člověk různě špatné věci, což se ukázalo i v jeho případě.

Co asi spustí...

Právě skutečnost, že se více dostáváme do života Jigsawa, dělá filmu ten hlavní problém. Ono to není špatně vymyšlené, to zase ne. To, co se zde odehrává, by v samostatném filmu vypadalo hodně dobře a nechalo by to dojem, ten padouch je zde odhalován výborně, ale Jigsaw byl původně postavou, která má určitý cíl – chce pomoct lidem se napravit. A ať už jsou jeho metody jakékoli, mělo to svůj smysl, svoje tajemství. Tím, jak se začíná tajemství odhalovat a z Jigsawa se dělá vlastně jen zhrzený člověk, který má inženýrské znalosti a používá je k důmyslným nástrojům na zabíjení, se ikonické postavení tohoto charakteru pouze rozkládá.

Co asi bude stavět?

Šestý díl není sám o sobě špatně rozpracovaný, ale prostě se zde dovíte informace, které vás až tak strašně moc nezajímají. Neustálé flashbacky jsou spíš pro zmatení nepřítele, než proto, aby se příběh mohl rozvíjet skutečně správným směrem. Na druhou stranu jsou zde zvraty, které vás překvapí a které překvapí svou logikou. Ale asi je jasné, že bez znalosti předchozích dílů nemá divák jedinou šanci film pochopit. To je však případ celé série. Nejlépe je dívat se na všech sedm filmů jako na jeden hodně dlouhý, anebo zůstat u prvních tří.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (slasher, mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář