The Incredible Shrinking Man (1957)

75%
klasika 50. let. Přesně to je snímek "The Incredible Shrinking Man", který vás buď dostane, nebo odradí už svým názvem.

 

The Incredible Shrinking Man

USA, 1957, 81 minut

 

Režie: Jack Arnold

Scénář: Richard Matheson na základě vlastního románu

Hrají:

Grant Williams (Scott Carey)

Randy Stuart (Louise Carey)

April Kent (Clarice)

Paul Langton (Charlie Carey)

 

„The Incredible Shrinking Man“ je neskutečným filmem. Esence 50. let, ale přesto vůbec není klasickým filmem z tohoto období. Proč je tomu tak? Hned se pokusím svůj pohled na věc objasnit. Richard Matheson si pro svůj román a později scénář zvolil látku, která je doslova béčková. Člověk se začne vlivem náhodné kontaminace podivnou mlhou zmenšovat. Konfrontace s nějakou nebezpečnou látkou, která způsobuje změny, to je klasika 50. let. Strach z neznámého, strach z toho, co se s člověkem může stát, když bude chemický průmysl dál pokračovat ve vytváření látek, které mají až příliš mnoho efektů.

Tady to začalo, v normální velikosti.

Ale Matheson se na látku podíval jinak. Pojal ji jako existenční drama, což je neskutečně dobré a Mathesonovi velmi podobné. Stačí si jen vzpomenout na film Já, legenda, což je sice horor, ale zároveň to není nic jiného než právě existenční drama. Ve filmu „The Incredible Shrinking Man“ také máme osamělého hrdinu, který se jmenuje Scott Carey. Scott se musí vyrovnat s nepříznivým osudem. Nikdo nechápe, co se děje, doktoři mu nemohou pomoct. Scott se zatím dál zmenšuje a musí bojovat s frustrací a depresemi. Jako by to nestačilo, na scéně se objevuje i nebezpečná kočka a později dokonce vražedný pavouk.

To byly časy, když byl ještě takhle velký.

Zní to možná směšně, když se řekne, že člověk se zmenší, že musí bojovat o holý život s pavoukem, který se stává jeho Nemesis, ale věřte tomu, že Jackovi Arnoldovi (film „Netvor z Černé laguny“) se podařilo snímek natočit takovým způsobem, že vám příběh vůbec nepřijde směšný, ale naopak hodně drsný. „The Incredible Shrinking Man“ je v podstatě survival, který je přenesený do rozměrů trpaslíků. Všechno je najednou obrovské, neskutečně velké. A ono je to uvěřitelné. I když je na první pohled jasné, jak se scény natáčely, uvěříte Scottovi, že je skutečně tak malý. Kulisy na tom mají lví podíl.

Jeden z nejtvrdších bojů jeho života.

Efekty filmu jsou prostě nádherné. Stará škola v té nejlepší formě. Vidíte, kdy jsou dva obrazy v jednom, vidíte, kdy před sebou máte jen zvětšeninu, ale stejně je to všechno tak krásně naivní a přesto silné, že si film díky efektům naprosto zamilujete. Také proto, že hlavní postava je vypravěčem, což přidává na síle výpovědi. Scott se snaží přežít ve světě, který je pro něj nový, jiný, i když tolik známý, přesto neskutečně nebezpečný. Daří se mu přežít, i když úskalí jsou obrovská.

Kočka, největší nepřítel. Kočky v sobě vždycky měly něco temného.

Síla snímku „The Incredible Shrinking Man“ je i v tom, jak je zakončen. Možná byste čekali happy end, ale tohle je Matheson a to nebyl jen tak nějaký pisálek. Příběhy měl velmi dobře vystavěné, což zde potvrdil a navíc se s námi rozloučil závěrem, který je více filosofický než jakýkoli jiný. Když si však uvědomíte dopady toho, co jste vlastně viděli, musíte uznat, že to je skutečně silné. Jack Arnold předvedl snímek, který má mnohem lepší příběh než jeho „Netvor z Černé laguny“, navíc ukázal, že umí natáčení ukočírovat a zajistil si tak díky filmu slávu. Skutečně povedená věc, které léta neubírají na zajímavosti.

 

Hodnocení: 75%

Hororové filmy (béčka)


Přidat komentář