Mistři hrůzy: Imprint (2006)

70%
Je to sice jen jeden díl televizní série, ale asi se na ní budu muset kouknout na celou.

Mistři hrůzy: Imprint

USA, Japonsko, 2006, 63 minut

 

Režie: Takashi Miike

Scénář: Mick Garris a Daisuke Tengan podle příběhu Shimaka Iwaie

Hrají:

Billy Drago (Christopher)

Michié (Komomo)

Takao Handa (Yoshi)

Hiroshi Kuze (Loďař)

 

Tenhle snímek se ke mně dostal náhodou a až ve chvíli, kdy jsem si ho pustil, jsem zjistil, že je to ve skutečnosti jeden z dílů série „Masters of Horror“ (v češtině „Mistři hrůzy“), konkrétně je to třináctý díl, tedy poslední díl první série. Celkem měl tento seriál dvě série, každá třináct dílů a vystřídala se na ní skutečně zajímavá jména, mezi nimi například Dario Argento, Joe Dante, John Carpenter anebo právě jeden z nejosobitějších a nejšílenějších japonských tvůrců.

Některé scény stojí skutečně zato.

Tím není nikdo jiný než Takashi Miike, což je tvůrce, jehož filmů se trochu děsím. Snímky jako „Ichi the Killer“ nebo Visitor Q rozhodně nejsou kousky, které by jednomu měly přinést klidné spaní a jsou v nich scény, které se jednomu skutečně vryjí do paměti. A podobně je to i se snímkem „Imprint“. Miike dostal omezený prostor, ale stejně se s ním dokázal vypořádat po svém.

Vizuálně je to krásné.

Příběh se soustředí na japonskou prostitutku, do níž se kdysi zamiloval jeden Američan. Ten se do Japonska vrací, aby svou lásku našel. Nejedná se ale o příběh shledání dvou milovaných osob. Christopher se dovídá o tom, co se se ženou stalo a nutno říct, není to skutečně nic pěkného, prošla si peklem a Miike se nebojí některá zákoutí tohoto pekla divákovi ukázat v celém jeho hnusu.

Všichni se k ní otočili zády.

„Imprint“ tak nakonec vyniká především tím, že jsou zde scény, které jsou skutečně kruté, vizuálně náročné a divácky mnohdy těžko snesitelné. Je zde scéna mučení a scéna porodu a obě se vám vryjí do paměti. Jsem docela na asijskou, především tedy bizarní japonskou tvorbu zvyklý, ale pořád jsou momenty, které mě dostávají. To ani nemluvím o finále, které už je opravdu „weird“.

Závěr už je hodně divný.

Takashi Miike dostál své pověsti originálního, bizarního a úchylného režiséra, který povyšuje béčko na naprosto novou úroveň, ale vždycky se mu daří vyprávět příběh, který sám o sobě něčím může zaujmout. „Imprint“ není pěkný film, jsou zde scény, které opravdu jsou hodně hnusné, ale trikově jsou naprosto výborné. Takashi využil poskytnutý časový prostor skvěle a vytvořil něco, co opět vyniká. Tahle podivnost, ale rozhodně nesedne každému.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (gore, mučení, hnus, seriály)


Přidat komentář