Scanners II (1991)

60%
Legendární film Davida Cronenberga, který jsme mohli často vidět v TV, má ještě dvě pokračování. Tohle je první z nich.

Scanners II

Scanners II: The New Order

Kanada, 1991, 104 minut

 

Režie: Christian Duguay

Scénář: B. J. Nelson podle postav Davida Cronenberga

Hrají:

David Hewlett (David Kellum)

Deborah Raffin (Julie Vale)

Yvan Ponton (John Forrester)

Isabelle Mejias (Alice Leonardo)

 

David Cronenberg stvořil snímek „Scanners“ a asi ani netušil, že se tento stane odrazovým můstkem pro další tvůrce. Kromě toho, že vznikla další dvě pokračování, byla natočena i dvoudílná série Scanner: Policajt, což je samo o sobě celkem úspěch. Na druhou stranu je třeba uznat, že snímek „Scanners“ měl celkem dobrý nápad, který bylo možné dál rozvinout, vytvořit kolem něj mytologii, jež se dala dál upravovat a přizpůsobovat. Jednoduše řečeno, potenciál pro rozvoj zde existoval.

Vycením zuby a uvidíš!

„Scanners II“ není přímým pokračováním prvního filmu, ale jedná se o sequel širšího charakteru, kdy v hlavní roli se nám ocitá syn postav, s nimiž jsme se seznámili v předchozím filmu. Logicky se u chlapce také projevují scannerské schopnosti. Ty ho nakonec zavedou do situace, která se na první pohled zdá jako celkem přínosná, především pak pro ty, kdo jsou scannery. Ono jich je totiž víc, než by se zdálo a hned v úvodní scéně se s jedním takovým setkáváme.

Myslíš, že ty kontaktní čočky byl dobrej nápad?

David Kellum, hlavní postava snímku, se dostává do hledáčku policie, která by ho chtěla využít. Jenže již velmi brzo zjišťuje, že záměry těch policistů, kteří ho kontaktovali, nejsou ani tak společensky prospěšné, jako spíš velmi osobní. Policisté si chtějí pomocí scannerů polepšit, a kdyby náhodou ti nechtěli poslouchat, tak vždycky jsou možnosti, jak se jich zbavit a ještě z nich udělat šmejdy.

Teda to je pech takhle blbě zakopnout.

„Scanners II“ nejsou špatným snímkem, ale drží se celkem v mantinelech toho, co příběh stanovil. V podstatě se pořád rozebírá kontroverze těchto schopností. Pokud je jimi člověk nadaný, bude na straně dobra, nebo se dá na stranu zla? A kdo jsou ti, kdo se je snaží ovládat? Anebo jim chtějí pomoct? Film v tomhle smyslu není objevný, ale pořád se na to docela dobře dívá, což přisuzuji i kanadskému stylu filmařství, který mi někdy přijde přístupnější než americký, alespoň tedy v oblasti hororů.

Doktore, je ještě naživu?

Film má zase jednou výborné gore, kde ta explodující hlava prostě stojí za to. Tohle je na filmu hodně povedené a nadchne to i ty, kteří „Scanners II“ jinak nebudou muset a nebudou z nich nijak moc nadšení. Psychické souboje zde nejsou nijak převratné, je to všechno jen v tom, jak se postavy tváří, ale jinak jo, proč ne? Když nebudete chtít od filmu nějakou velkou hloubku, zabaví.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (gore, béčka, vrazi)


Přidat komentář