Scanners III (1991)

25%
A potřetí se setkáváme s těmi, kteří dokážou ovládat sílu mysli způsobem, jakým je to nebezpečné.

Scanners III

Scanners III: The Takeover

Kanada, USA, 1991, 101 minut

 

Režie: Christian Duguay

Scénář: B. J. Nelson, Julie Richard a David Preston podle postav Davida Cronenberga

Hrají:

Liliana Komorowska (Helena Monet)

Valérie Valois (Joyce Stone)

Steve Parrish (Alex Monet)

Colin Fox (Dr. Elton Monet)

 

A dostáváme se k finále scannerovské trilogie, kterou započal legendární David Cronenberg v roce 1981. „Scanners“ se stali poměrně oblíbeným filmem (hlavně televizního charakteru), alespoň v rámci žánru, což vedlo i k tomu, že byla vytvořena vedlejší série Scanner: Policajt, která čítá dva snímky. Celkem tedy pět filmů, které se zabývají lidmi, jejichž mysl dokáže ovládat mysli lidí jiných.

Polaroid, copak jsi ještě nikdy neviděl Polaroid?

Zapomeňme na všechny postavy, které jsme znali z předchozích dvou filmů. Se snímkem „Scanners III“ dostáváme naprosto novou zápletku, která využívá jen nějakou tu historii, jež první dva filmy začaly. Hned v úvodu se zmiňuje lék, který vedl k tomu, že se narodily děti s velmi speciálními schopnostmi. Jak se ukazuje, těchto dětí je mnohem více a schopnosti se projevují i u jejich dětí, atd. Na světě je tedy mnohem více scannerů, než by se zdálo. A nemyslím teď elektronická zařízení.

Nové rozměry lidské hlavy ještě procházejí testováním.

Helena a Alex jsou adoptované děti jednoho vědce, který se na telepatii zaměřuje. Alex se stane v podstatě poutníkem poté, co díky svým schopnostem zabije – ač pravda, je v tom trochu nevinně – jednoho svého kamaráda. Jeho sestra Helena je jiná, a to především díky tomu, že experimenty jejího adoptivního otce ji připraví o zábrany a z ní se stává naprosto nemorální bestie. Chce mít moc, jakoukoli, a je ochotna pro to udělat v podstatě cokoli, kdy zabíjení je naprosto normálním nástrojem.

Když už nevíte co by, dejte tam prsa.

Alex se musí vrátit ze svého dobrovolného asketického vyhnanství a musí se postarat o nápravu, protože tu není nikdo jiný, kdo by to měl zvládnout. Ze třetího dílu série se stává celkem obyčejná podívaná o tom, jak se musí zlo potírat, protože je skutečně zlé. Jak objevné. Ale nemusíme se bát, že by se nás to týkalo. Alespoň pokud nezačneme brát nějaké drogy. Ta metafora už je tak do očí bijící, že je to až skoro nesnesitelné. Problém je i v tom, že snímek se snaží být vtipný, což ale není.

Ano, pane, je to vzdálený Supermanův bratranec.

„Scanners III“ je film, který vám může klidně uniknout, protože pro sérii stejně nic neznamená. Je to film, kterých by na stejné téma mohlo být natočeno nespočet. Prostě se vezme jen postava nějakého scannera, případně se jich vezme víc, a na to se nabalí nějaká banální zápletka. Film se snaží něco říct, ale říká to samé, co Cronenbergům kousek, který to navíc dokázal prezentovat skutečně temně.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (vědci, vrazi)


Přidat komentář