Scarecrow (2013)

55%
Trochu jsem doufal, že tenhle snímek o strašákovi bude alespoň trochu speciální. Ale dobré béčko také potěší.

Scarecrow

USA, Kanada, 2013, 86 minut

 

Režie: Sheldon Wilson

Scénář: Rick Suvalle

Hrají:

Lacey Chabert (Kristen)

Richard Harmon (Tyler)

Brittney Wilson (Beth)

Nicole Muñoz (Maria)

 

Když se v názvu filmu objeví „scarecow“, tedy „strašák“, většinou jsem docela zvědavý. Nevím, z jakého důvodu, ale tahle postava mě prostě nějakým způsobem fascinuje. Snad je to tím, že je sama o sobě docela děsivá. On i ten název je spojený se strachem a s tím, že tahle loutka – imitace člověka – má strach vzbuzovat. Navíc to, jak je strašák posazený do pole na klacku, vlastně na kříži, je samo o sobě dost hrůzostrašné, a vy jenom čekáte, kdy z toho svého bidla sleze a... a právě. Co asi udělá?

Jsem kočka a vím to.

Snímek „Scarecrow“ je televizní americko-kanadskou koprodukcí, což samo o sobě nezní dvakrát důvěryhodně, ale člověk by neměl soudit jen podle přebalu, obalu nebo traileru. Tohle jsem se naučil. Kdybych měl soudit podle traileru, tak nejspíš nekoukám na žádný film, protože trailery už se neumí točit. Na druhou stranu, čekat od „Scarecrow“ skutečně velký film, je také docela naivní.

Tady nepřežije skoro nikdo.

Příběh je jedno velké klišé, ale tak co. Skupina studentů se vydává na farmu, kde se dříve konala městská slavnost strašáků. S farmou jsou spojeny nějaké ty legendy o mrtvých, ale nic z toho samozřejmě není pravda. Až na to, že divák už od začátku ví, že to pravda rozhodně je. A tak sledujeme, jak se bude studentům na farmě dařit přežít, i když důvody toho, proč tam vlastně jely, jsou více jak pochybné. Myslím z hlediska scenáristického.

To ještě ani neví, co tam všechno uvidí.

Co se mi docela líbilo, to byla skutečnost, že film o sobě moc dobře ví, že jeho charaktery jsou děsně chabé a průhledné, nemají žádnou hloubku, a tak se moc neobtěžuje jejich představováním a rovnou je pouští do akce. Tohle je dobře, protože dlouhé seznamování by vedlo okamžitě k tomu, že vám budou protivní. Oni jsou, jen ne tolik. Další velký nedostatek je v tom, že příšera se objevuje velmi brzy v rámci stopáže a vytrácí se i to napětí, které by mohlo být tvořeno oním prvek „co to po nich vlastně jde“.

Titulní potvora.

„Scarecrow“ si s sebou nese všechny nedostatky, které jsou spojeny s televizními horory. Má to spíše seriálové ražení, kdy by se klidně mohlo jednat o jeden díl „Supernatural“, kde byl mimochodem díl se strašákem jedním z nejděsivějších. Nejsou zde postavy, které by stály za pozornost, ale co se filmu nemůže vzít – triková stránka není vůbec špatná. To celé vytváří celkem obstojné béčko, které jsem snesl velmi dobře. On vlastně už ten název řekne dost a přesně víte, co čekat. Nic víc ani nedostanete.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (příšery, survival)


Přidat komentář