Scars (komiksová minisérie)

70%
"Scars" je zajímavým dílem Warrena Ellise, které se k nám nejspíš nedostane, ale stojí za to se o něm zmínit, protože přečtením chybu neuděláte.

 

Scars

Vydalo nakladatelství Avatar Press, šestidílná minisérie, prosinec 2003 až červen 2003

 

Scénář: Warren Ellis

Kresba: Jacen Burrows

 

Warren Ellis už je i u nás zavedený a poměrně uznávaný autor, mimo jiné se ale jedná o autora velmi plodného, o čemž svědčí například i skutečnost, že vydával internetový komiks, který vycházel každý týden, samozřejmě sem tam s pauzami, ale stejně. „Freakangels“ je komiks, který vycházel celkem 144 týdnů, a každý týden vyšlo šest nových stran. Pravda, velkou zásluhu na tom má kreslíř Paul Duffield, ale chci jen dokumentovat, že Warren Ellis prostě píše a píše pořád a dobře.

Ukázka z komiksové minisérie Scars.

„Scars“ neboli „Jizvy“ jsou komiksem, který u nás určitě nevyjde. Přece jen se jedná o velmi specifickou, skoro se mi chce říct klubovou záležitost. Na druhou stranu jsou „Scars“ komiksem, který skvěle zapadá do zájmu našich stránek. Je to totiž pořádně drsný detektivní thriller, který čtenáře rozhodně nešetří a nabízí mu pohledy, které se ani v komiksu jen tak nevidí. V mainstreamu je brutalita upozaděna, přece jen je to pro masy. Ale Avatar Press není vydavatelstvím, které by se bálo nechutností, právě u nich totiž uvidíte, že gore je krásné i na papíře.

Ukázka z komiksové minisérie Scars.

Co startuje tento příběh? Tak není to přímo první strana. Seznamujeme se s detektivem, který má podle všeho problémy. V životě zažil hodně těžkého, to nejhorší pak nedávno, kdy zemřela jeho dcerka. Podobně začíná jeho případ. Na adresu obchodu je doručena krabice, v které je rozřezané dívčí tělo. Ano, pokud mluvím o tom, že je komiks hodně brutální, tak věřte tomu, že na obsah nahlédnete ve velkém jednostránkovém panelu. Nic hezkého na pohled, o to více vás to ale propojí s příběhem, který není o zrůdném vrahovi, ale především o tom, jak se ke zlu zachovat a jak se s ním vyrovnat. Je asi jasné, že vyrovnávání se není nic jednoduchého.

Ukázka z komiksové minisérie Scars.

Detektiv vyšetřuje případ, a právě v tomhle případě se komiks stává skvělým, protože je zde docela zajímavě rozepsána detektivní práce. Není to zase tak moc detailní, ale stejně, člověk si říká, jaké budou asi kroky detektivů, co podniknou dál, aby mohli vyšetřit, co se stalo. Odhalení je možná mírné zklamání, člověk má pocit, že je to náhoda, ale přesto je vidět, že detektivové postupovali podle logické úvahy, podle stop a podle toho, jak mohlo ke zločinu skutečně dojít. Rozhodně je tedy potřeba vyzvednout scénář, který je dostatečně propracovaný.

Ukázka z komiksové minisérie Scars.

Kresba je v odstínech šedi. Nic barevného nečekejte což je na jednu stranu dobře, protože některé scény ani nejotrlejší čtenář nechce vidět v barvě, na druhou stranu je ochuzen o detaily, kterých je kresba prosta, i když by se rozhodně nedalo mluvit o tom, že jsou panely prázdné. Jen sem tam vám přijde, že je zde příliš mnoho místa. Burrowsova kresba je však velmi přesná. Ve spojení s drsným scénářem je tohle skutečně silný komiks.

 

Hodnocení: 70%

Hororové knihy (komiks, vrazi)


Přidat komentář