Schlaraffenhaus (2011)

45%
Německý horor... vlastně jsem čekal, že bude úchylnější.

Schlaraffenhaus

Německo, 2011, 85 minut

 

Režie: Marcel Walz

Scénář: Annika Strauss a Marcel Walz

Hrají:

Annika Strauss (Maria)

Alex Anasuya (Kira)

Selin Deveci (Simona)

Morad Azzaaoui (Franky)

 

Rovnou se přiznám, že poslední dobou stále více a více zjišťuji, že německý horor rozhodně není z těch, které bych si nějak moc oblíbil. Hlavně německý splatter mi moc nesedí, protože mi přijde, že zde ale není ani drobná snaha dát tomu trochu víc než jenom spoustu násilí a hnusu. I takové specifické filmy se jednoduše za chvíli ohrají a ani ony už nebudou mít dostatečný efekt.

 Je to na ostří nože.

Podařilo se tuhle klišovitost nabourat snímku „Schlaraffenhaus“? Částečně by se s takovým tvrzením dalo souhlasit, ale opravdu jen částečně. V první řadě je zde snaha o nějaký příběh, který sice nemusí být skvělý, ale existuje zde. To je rozhodně pozitivní skutečnost. Pak jsou zde scény, které jsou hnusné, ale jsou hnusné skutečně nepříjemným způsobem, kdy mnohokrát jsem měl pocit, že tohle není jen trikové, tohle je místy skutečné. Další body k dobru pro snímek.

 I na piercing dojde.

„Schlaraffenhaus“ se možná nesnaží být nutně originální, ale i ve svém žánru, který bude většinou označován za brakový, a to v negativním smyslu slova, přichází s profesionalitou, která se mi zamlouvala, a také s tím, aby se mezi scénami násilí dělo něco, co není jen odporné, ale co má nějakou základní dramatickou dějovou linku. Do této chvíle tedy poměrně dobré.

 Postavy budou umírat.

Snímek „Schlaraffenhaus“ se přese všechno vyznačuje především těmi hnusnými scénami, kdy se vlastně jedná o takové to mučeníčko, které je zde pojato jako návštěva šíleného tatéra, který vám udělá piercing, na který nezapomenete. V konečném důsledku ale ani tenhle snímek navíc nic nepřinese a děj se nakonec odvíjí tak, jak čekáte. Žádné velké boom na konci vás nečeká, vlak do vás nevrazí.

 Plakát k filmu.

Docela mě překvapuje, že se Němci vyžívají zrovna v násilí. No dobře, tohle mě vlastně nepřekvapuje vůbec, ale spíš mě mrzí, že když už tak vynikají v tom, jak zobrazit násilí, proč se nesnaží trochu vyniknout i v tom, aby to bylo součástí filmu, který má hlavu a patu, který má nějaký dobrý nápad, je něčím nový. Takový „Nekromantik“ to zvládl. Chtělo by to odvahu i v kvalitě vypravěčské.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář