Screamers - Hlasy z podzemí (1995)

60%
Jeden z těch celkem ucházejících filmů podle P. K. Dicka.

Screamers - Hlasy z podzemí

Screamers

Kanada, USA, Japonsko, 1995, 108 minut

 

Režie: Christian Duguay

Scénář: Philip K. Dick, Dan O'Bannon a Miguel Tejada-Flores         

Hrají:

Peter Weller (Joe Hendricksson)

Roy Dupuis (Becker)

Jennifer Rubin (Jessica Hanson)

Andrew Lauer (Ace Jefferson)

 

Co si budeme povídat, zas tak moc dobrých adaptací díla Philipa K. Dicka není. Tenhle autor rozhodně nepatřil k těm, kteří by psali akční sci-fi. Naopak, Dick byl spíše filosofující autor, který navíc jel v halucinogenech, což se na jeho tvorbě podepsalo. I proto patří k autorům, kteří toho pro sci-fi udělali nejvíce. Jeho dílo je originální a jedinečné, a tak se k němu obracejí i američtí filmaři.

 Každej peníz dobrej.

Jenže právě s tím, jak je Dick málo akční, vyvstává malý problém. Američtí filmaři si řeknou, že tohle je známý autor a je potřeba ho na plátna převádět ve velkých spektáklech, které nebudou nudit. A právě proto se do adaptací podle Dicka cpe strašně moc akce, aby to nenudilo, ale tak trochu se ztrácí obsah. Snímek „Screamers - Hlasy z podzemí“ se rozhodl jít takovou polovičatou cestou.

 Hele, ruka se vzkazem.

Ze začátku budete mít pocit, že tohle je hollywoodská klasika. Máme zde vojáky na nějaké planetě, kteří jsou uzavřeni v bunkru, zatímco venku číhá nějaké velké nebezpečí. Něco je v písku a snaží se je to dostat. Vypadá to celkově lacině, ale pak se najednou od akce upustí a místo toho se řeší, co mají vojáci dělat, jaké jsou jejich rozkazy, jaké je jejich místo v životě. A z toho je najednou autor předlohy cítit mnohem více, než by se na počátku zdálo.

 A bude se střílet.

Dostáváme tak snímek, kde se ukazuje, jak lidská existence může vést k tomu, že se sama zničí. Na planetě je snaha vyhrát dlouhotrvající válku tím, že se využijí speciální roboti. Jenže se to zvrtne a roboti nezabíjejí pouze nepřítele, ale všechno živé, co na planetě je. V tomhle se ukazuje síla myšlenky a toho, že člověk je člověku vlkem, tedy v tomto smyslu je nebezpečím sám sobě i celé rase.

 A bude se i flambovat.

Film „Screamers - Hlasy z podzemí“ není skvělou adaptací, ale je docela dobrým filmem, od kterého nečekejte příliš akční scény, pokud už, tak nejsou nijak skvělé, ale čekejte přece jen sci-fi, které má nějakou myšlenku, jež chce prezentovat. Není to myšlenka objevná a není podávána naprosto originálním způsobem, ale díky ní tohle sci-fi nevyznívá hloupě. A nějaký ten hororový moment zde taky najdete.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (survival, mimozemšťani)


Přidat komentář