Seddok, l'erede di Satana (1960)

40%
Ukázka toho, jak vypadá padesátkové americké béčko v podání Italů na začátku 60. let.

Seddok, l'erede di Satana

Itálie, 1960, 107 minut

 

Režie: Anton Giulio Majano

Scénář: Piero Monviso, Gino De Santis, Alberto Bevilacqua a Anton Giulio Majano

Hrají:

Alberto Lupo (Prof. Alberto Levin)

Susanne Loret (Jeanette Moreneau)

Sergio Fantoni (Pierre Mornet)

Franca Parisi (Monique Riviere)

 

Italské horory si často představujeme jako ty snímky z 80. let, kde vzduchem létá spousta krve, jsou zde vnitřnosti, o kterých ani nevíte, že je máte, a násilí je zde prezentováno poměrně bez obalu. Ale tohle není jediná forma hororu, která byla v Itálii natáčena, a 60. léta to jasně prokazují. Kromě toho, že se v této době prezentoval legendární Mario Bava, jsou zde i další autoři, kteří ve své době točili poměrně zajímavé kousky.

Budou jeho záměry čisté?

Snímek „Seddok, l'erede di Satana“ je známý také pod anglickým názvem „Atom Age Vampire“ a právě z tohoto názvu je celkem jasné, o jaký kousek půjde. Vlastně to je klasické béčko 50. let americké provenience až na to, že už bylo natočeno na začátku 60. let a v Itálii, což se samozřejmě nevylučuje. Je zde patrné, jak Amerika podobu filmového hororu ovlivňovala, stejně jako ovlivňovala a vlastně stále ovlivňuje podobu dalších filmových žánrů ve zbytku světa.

Krása je pomíjivá.

Jeanette Moreneau je krásnou dívkou, která byla zohyzděna při dopravní nehodě, Naštěstí je zde ale doktor, který je schopen ji vyléčit. Se svou asistentkou totiž objevili látku, která může pomoct regenerovat buňky. Ta je skutečně účinná, ale problém je v tom, že se extrahuje z mladých a mrtvých dívek a je třeba ji aplikovat co nejdříve po jejich smrti, jinak je účinek pouze krátkodobý. Doktor by ale pro svou pacientku, do níž se zamiluje, udělal v podstatě cokoli, a to včetně zabití své asistentky.

Upír atomového věku.

Jenže to nestačí, doktor chce udělat cokoli, aby ho Jeanette milovala, i když ta se vzpouzí. Chce svého bývalého. Doktor si tak aplikuje látku, která z něj dělá ono titulní monstrum, které je v italštině krásně označeno jako „Satanův dědic“. Zní to hezky, ale pod tím vším se skrývá jenom obyčejné drama, které má pár hororových prvků. Jako touha muže po ženě by to fungovalo, kdyby to nebylo celé tak vyprázdněné a slabé. I ty dramatické pasáže jsou strašně zdlouhavé.

Nese jí jako pytel brambor.

Film „Seddok, l'erede di Satana“ má ze začátku celkem náboj, ale ten se postupně vytrácí a stává se z toho zdlouhavá nuda, kde se nic moc zásadního neděje. Ano, je zde příšera s maskou, ale ta se objeví jen párkrát. Je zde napětí, které je ale rychle utlumeno. A tak celý potenciál, který má horor ve svém úvodu, je utopen v banalitě vyprávění, které je až moc kostnaté, až moc přímočaré a prázdné.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka, vědci, vrazi)


Přidat komentář