Sedm

V dnešní recenzi odhlédnu od hororů a podívám se na film z žánru, který je s hororem mnohdy spojován a někdy se s ním často plete. Ono se stává, že je těžké určit, zda daný film patří do žánru hororového anebo ke thrillerům. Mnou recenzovaný film je thriller a nutno říct, že jeden z nejlepších.
>
 Se7en, USA, 1995

Režie: David Fincher 

Scénář: Andrew Kevin Walker 

Hrají: Morgan Freeman (detektiv William Sommerset) 
Brad Pitt (detektiv David Mills) 
Kevin Spacey (John Doe) 
Gwyneth Paltrow (Tracy Mills)
 
   David Fincher, režisér filmu, se do podvědomí nejprve dostal jako režisér, který se točí okolo hudebního průmyslu. Točil s Madonnou, Aerosmith, později ještě s Georgem Michaelem, Paulou Abdul a Stingem. Ale již svým prvním filmem se hodlal ukázat, a tak se stal režisérem třetího pokračování vetřelcovské série, tedy režisérem filmu Vetřelec3. Jako debut rozhodně nic druhořadého a nakonec se ukázalo, že i jeho Vetřelec může fungovat, i když lidé milují hlavně první Scottům film, originál.
Dvojice neohrožených detektivů

   Sedm se stalo druhým Fincherovým filmem a bylo jasné, že tenhle chlapík má zaděláno na zajímavou kariéru. A zatím to plní do puntíku. Stačí jmenovat jeho další filmy a myslím, že většina z nich vám něco řekne. Hra s Michaelem Douglasem, Klub rváčů podruhé s Bradem Pittem a poprvé s Edwardem Nortonem (herec, který snad nedokáže zahrát špatně), Úkryt s Jodie Foster anebo nejnovější Zodiac s Jakem Gyllenhaalem. Tenhle režisér dokáže zaujmout každým filmem, ale myslím, že právě thriller Sedm, je zatím jeho nejlepším dílem.
Brad Pitt si vyzkoušel i pořádnou akční honičku

   Proč? To je dobrá otázka. Odpovědí může být několik. Tou první je atmosféra filmu. Osobně mám rád filmy, u kterých člověk od začátku neví, kdo mohl vraždit. Navíc se jedná o masového vraha. Ti vždy vraždí podle nějakého klíče. A klíč tohoto maniaka je skutečně zajímavý. Už z názvu vyplývá, že se jedná o nějakých sedm. Přesně sedm je smrtelných hříchů a právě o ty tu jde. Hněv, lakota, lenost, obžerství, pýcha, chtíč a závist. Právě těchto hříchů se mají dopustit lidé, které zabíjí neznámý šílenec. Atmosféra filmu je skutečně skvělá, nemáte ani ponětí, kdo může být vrahem, stejně jako detektivové, kteří když se k němu dostanou dost blízko, tak jim stejně uniká, až se nakonec sám přihlásí a přizná k vraždám. Depresivnost a neútěšnost New Yorku k celkové vzezření filmu přispívá dokonale. Jako by celý svět byl špatný a přesto, že se to dva hlavní detektivové snaží změnit, mnoho nezmůžou.
   Ale film nestaví jen na zajímavém a skvěle propracované atmosféře. Jeho plusem jsou herecké výkony a to jak dvojice detektivů v podání Morgana Freemana a Brada Pitta, tak v postavě, kterou ztvárnil Kevin Spacey alias Lex Luthor anebo otec z Americké krásy. Trojice skutečně výtečných herců, na jejichž výkonech film stojí.
Tenhle člověk vážně ještě žije

   Mluvím o tom, jak je film skvělý, ale když se podíváme na základní příběh, ono vlastně o nic naprosto nového, převratného vůbec nejde. Starý detektiv, který se chystá do týdne na důchod a k němu přiřadí horkokrevného mladíka. Ti dva si od sebe udržují odstup, jsou naprosto rozdílní a hned si nepadnou do oka. Ale oba svou práci dělají dobře, jen starší má více zkušeností, mladý se mu však snaží vyrovnat. A do toho jim přichází vraždy, které mají jedno společné. U každého těla se najde nápis jednoho ze sedmi smrtelných hříchů. A detektivové mají za úkol najít toho, kdo všechny vraždy páchá.
   Že má tenhle film dvě hodiny? Přiznám se, že mně to ani nepřišlo. Pořád se něco děje. Už od začátku filmu jste v podstatě vtaženi do případu, který končí až s posledním záběrem. A závěr? No prostě něco krásného, alespoň pro mě z filmařského hlediska. Žádný happy end, ale skutečně depresivní konec, který Finchera řadí mimo mainstream hollywoodských filmařů. Ale žádný Lynch to ještě není.
Pro mě opravdu šokující scéna

   Jestli máte rádi depresivní filmy, kde není místo pro mnoho vtipů, ale film dokáže skloubit brutalitu a vyšinutost s uměním, je Sedm skutečně pravým filmem. Jedná se o skvělou kombinaci thrilleru a dramatu, která ze Sedm dělá jeden z nejlepších thrillerů. Škoda, že něco podobného nemůže vzniknout i mezi hororem. Film, který by dokázal stavět na dobrém příběhu, atmosféře a hereckých výkonech.
Hororové filmy (gore, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář