Seul Contre Tous (1998)

60%
"Seul Contre Tous" není zrovna hororovým filmem, ale rozhodně patří mezi ty hodně znepokojující snímky, které s vámi docela zamávají.

 

Seul Contre Tous

Francie, 1998, 93 minut

 

Režie: Gaspar Noé

Scénář: Gaspar Noé

Hrají:

Philippe Nahon (Řezník)

Blandine Lenoir (Cynthia)

Frankie Pain (Milenka)

Martine Audrain (Tchýně)

 

Když už se chci kouknout na nějaký film, asi bych si o něm měl nejdřív něco zjistit. Možná bych si pak rozmyslel, jestli mě takový snímek vůbec bude zajímat. V případě filmu „Seul Contre Tous“ anebo také „I Stand Alone“, jak film vyšel v USA, bych si rozmýšlel hodně. Gaspar Noé očividně nebude mým oblíbeným režisérem, i když – a to mu vzít nemůžu – je režisérem originálním.

Ten člověk se prostě netváří hezky.

Snímek „Seul Contre Tous“ se točí kolem příběhu řezníka, který přišel o všechno, protože bránil svou dceru před násilníkem. Problém byl v tom, že napadla nepravého. Jeho jediným štěstím bylo, že napadený přežil. Řezník se dostal do vězení, z kterého se vrací, aby si našel novou ženu a možná později i svou dceru, která na něj tak trochu zanevřela. Tak člověk se jí ani nemůže divit, když kvůli tatínkovi vyrůstala v ústavu.

Prostě si jenom zašel na pivo.

Teď asi k tomu, proč si myslím, že je Gaspar Noé zajímavý režisér. Hlavně je to v oné originalitě. Sám si píše scénáře, ale o tom to není. Je to v jeho stylu natáčení. S tím hlavním nás seznámí v efektním úvodu, který se skládá z fotek s komentářem. Film je stejný. To hlavní, co je řečeno, není pronášeno přímo postavou, ale jako komentář. Dialogy jsou zde minimální. Přesto nám Gaspar sděluje poměrně zásadní myšlenky. Film natočil v době, kdy mu bylo okolo 35 a některé myšlenky jsou skutečně překvapivě silné.

Co je potřeba dál ocenit, to je střih, kamera a vůbec vizuální stránka. Barvy jsou nepříjemně neostré, nejsou zde žádné jásavé barvy, všechno je spíš zachmuřelé. Pomáhá to výslednému efektu. Dále je důležité, že jsou zde poměrně dlouhé záběry, nepřerušované, v kterých se díváme hlavně na hlavního hrdinu. Trochu nudné, ale vzhledem k tomu, že je to doplněné komentáři, dá se to zvládnout.

Nepřál bych ho žádné rodině.

Co mi na filmu vadí, to je dějová prázdnota, kdy právě komentáře postavy jsou hlavní. Film je o úpadku člověka, o tom, jak nezvládá svět, jak je pro něj těžké vyjít s lidmi, znovu se začlenit do společnosti. To je doplněno násilnými scénami, sexuálními scénami a jinak vlastně ničím. Dějově je film pro mě skutečně prázdný. Odehrává se zde příběh, který by fakticky vydal v podstatě jen na několik stran. Jsou to komentáře, které z něj dělají něco jiného. Komentáře, které pronáší Philippe Nahon (vrah z filmu „Noc s nabroušenou břitvou“) s neskutečným zanícením. Věříte mu, že je skutečně tím, kdo je nasraný na celý svět. Jinak hraje Nahon mlčky a hlavně pohledem a gesty. Přesto – nebo právě proto? – je dobrý.

A pak si prostě strčil pistoli k hlavě.

„Seul Contre Tous“ je zajímavý film, který ve vás vyvolá hodně otázek – Gaspar Noé je člověk, který se zajímá o společenské chování, psychologii, násilí a sex. Tohle do svých filmů dává. Jeho pojetí není snadné. Mám rád originální filmy, ale mám také rád příběh. A ten mi film nedal. Je to o dojmech. Ty si divák odnese.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy


Přidat komentář