Sežráni zaživa (1977)

40%
Tobe Hooper a jeho další snímek, který natočil po "Texaském masakru motorovou pilou".

Sežráni zaživa

Eaten Alive

USA, 1977, 91 minut

 

Režie: Tobe Hooper

Scénář: Alvin L. Fast, Mohammed Rustam a Kim Henkel

Hrají:

Neville Brand (Judd)

Mel Ferrer (Harvey Wood)

Carolyn Jones (Hattie)

Robert Englund (Buck)

 

Osobně jsem byl docela zvědavý na to, co Tobe Hooper v roce 1977 předvedl, hlavně proto, že se jednalo o film, který následoval přímo po „Texaském masakru motorovou pilou“. Bohužel jsem si opět ověřil, že Tobe Hooper je prostě mužem jednoho filmu. Ano, v minulém kontextu by bylo možné na film pohlížet jako na něco výjimečného, ale u některých starších kusů přetrvá i něco navíc, co bude bavit také současného diváka. V případě snímku „Sežráni zaživa“ to prostě neplatí.

Neměla jsem to kuře nejdřív upéct a neporcovat zaživa?

Tobe Hooper si uvědomil, že venkov a malá města jsou místem, kde je možné objevit skutečně hnusné věci. Tohle dokázal právě „Texaským masakrem motorovou pilou“ a rozhodl se, že z tohohle tématu chce vytřískat trochu víc. A tak natočil snímek „Sežráni zaživa“, kde vlastně ukázal, že degenerace venkova může být skutečně enormně vysoká a že se zde mohou vyvinout lidé, kteří jsou šílení nad hranice našeho chápání.

Buck wants to fuck.

Hned v úvodu snímku zjistíte, kde se Quentin Tarantino inspiroval pro svého Bucka ve filmu „Kill Bill“. Ten chce po prostitutce služby, které ona poskytnout nechce, a tak žena utíká. Skončí v na první pohled odpudivém hotelu, kde je navíc ještě zoo. To, že majitel hotelu je od pohledu hnusák na entou, jí zas tolik nevadí. A i kdyby, dlouho jí to vadit nebude. Je to totiž ten největší magor, kterého tu budete moct potkat. Jenže noc teprve začíná a do hotelu se dostává středostavovská rodina. Asi není náhodou, že ve stejném roce vznikl také film „The Hills Have Eyes“. Koneckonců, byli to právě Tobe Hooper a Wes Craven, kteří v téhle době dávali hororu nový rozměr.

To je kosa, vole!

Jenže tam, kde Wes Craven uspěl a dál rozvíjel žánr slasheru, tam Tobe Hooper ustrnul ve snaze vymačkat co nejvíce z toho, co mu vyšlo napoprvé. Chtěl vytvořit ještě šílenější sondu do toho, co to může být vidlácký horor, chtěl ukázat na hrůzy, které se zde mohou stát. A místy je to skutečně šílenství, které vám vyvstane na mysli v souvislosti s tímto snímkem. Jako kdyby se Hooper snažil co nejlépe zachytit právě to šílenství a tomu podřídil i v podstatě neexistenci jakéhokoli příběhu.

Buck doesn't want to fuck anymore.

Ano, Hooper se pokusil do filmu propašovat trochu jiné prvky, jsou zde scény, které jsou výrazně povedené, hlavně hon malé holky s kosou v ruce, ale najednou si uvědomíte, že tohle se vlastně zas tak moc neliší od „Texaského masakru motorovou pilou“ a sám Hooper se tak tři roky po svém veledíle začal úspěšně vykrádat. Samozřejmě, měl na to právo, dělali to i jiní a mnohem hůř, ale v současné době už tenhle snímek u většinového publika neuspěje, a to hlavně pro absenci příběhu. Těch pár opravdu dobrých scén to nezachrání.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (béčka, mučení, zvířata, vrazi)


Přidat komentář