Shanks (1974)

60%
William Castle má rozhodně lepší filmy.

Shanks

USA, 1974, 93 minut

 

Režie: William Castle

Scénář: Ranald Graham

Hrají:

Marcel Marceau (Malcolm Shanks / Old Walker)

Tsilla Chelton (Mrs. Barton)

Philippe Clay (Mr. Barton)

Cindy Eilbacher (Celia)

 

William Castle je jedním z mých hororových oblíbenců. V jeho případě je to hlavně proto, že dokázal přicházet z trochu jinými náměty, s trochu jiným pohledem na horor, než jeho vrstevníci, nebo i následovníci. Tam, kde se ostatní ještě báli děsit, tam on vymýšlel, jak na diváka přenést skutečně děsivý zážitek, a to v reálu, takže navrhl různé změny pro kina. Jasně, jednalo se jen o pokusy, ale i dnes jsou 4D a podobná kina.

 Zábavný chlapík.

William Castle byl v tomhle ohledu do jisté míry průkopník, i když se jeho pojetí výrazněji neuchytilo a přece jen se točí především klasické filmy. Ale on dovedl zaujmout i samotnými filmy, nikoli pouze jejich promítáním. Dokázal spojovat humor a horor v takových kombinacích, že jste mnohdy nevěděli, jestli se v jednu chvíli smát anebo být vyděšení. A ono to skutečně fungovalo.

 Celý film je sranda.

Snímek „Shanks“ patří k těm posledním, které natáčel a je na něm vidět, že dosáhl už určité specifické úrovně toho, jak spojit horor a humor. Specifický je snímek tím, že se jeví tak nějak zvláštně bizarní, kdy asi nejste jist, jestli sledujete horor nebo komedii anebo něco vlastně úplně jiného. Své dělá příběh samotný, ale i absence mluveného slova, která není absolutní, ale většina filmu je bez řeči.

 I když se pije.

Bizarnost snímku se projevuje i v tom, jaké filtry používá kameraman Joseph F. Biroc. Třeba závěr je díky tomu takový zvláštní. Ale celkovému dojmu pomáhá i herectví, které vychází spíše z onoho loutkového, případně klaunského, jež jsou také hlavním tématem filmu. Nevíte pak, jestli sledujete vážný film, anebo film, který se bere jako umělecký, možná v tom budete hledat i něco víc. A možná to i najdete.

 Holčička se trochu bojí.

Snímek „Shanks“ není tak dobrý jako dřívější Castlovy filmy, není tak vtipný a ani tak děsivý, jako kdyby se William Castle rozhodl, že bizarnost a zvláštní, tiché pojetí budou mluvit samy za sebe. Ale není to prostě tak silné, nedovede to na diváka tak zapůsobit. Je to škoda, přece jen jsem od tak novátorského tvůrce čekal víc než jen zvláštní atmosféru. Příběh za mě trochu strádá.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (komedie)


Přidat komentář