Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

90%
"Sherlock Holmes" to bylo překvapení. Guy Ritchie si natočil legendu po svém a kritiky se okamžitě rozplynuly ve chválu. Nový, modernější, dynamičtější a drsnější Sherlock táhne i podruhé. Zaslouženě.

 

Sherlock Holmes: Hra stínů

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

USA, 2011, 129 minut

 

Režie: Guy Ritchie

Scénář: Michele Mulroney a Kieran Mulroney na základě postav Arthura Conana Doyla

Hrají:

Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)

Jude Law (Dr. John Watson)

Noomi Rapace (Madam Simza)

Jared Harris (Profesor James Moriarty)

Stephen Fry (Mycroft Holmes)

 

Jeden z nejočekávanějších filmů začátku roku 2012 jsem stihl ještě v jeho silvestrovské premiéře poslední den roku 2011. A musím říct, že to stálo za to. Nikdy jsem nebyl na moc velké oslavy konce jednoho roku a začátku roku nového, a tak jsem možnost vidět tenhle film skutečně uvítal. Robert Downey Jr. už před nějakou dobou přestal chlastat a od chvíle, co poprvé hrál „Iron Mana“, jeho hvězda znovu stoupá. Sherlock Holmes je jednou z jeho nejpovedenějších a nejoblíbenějších postav. Vtisknul jí osobitost a jedinečnost, stejně jako vtisknul Guy Ritchie jedinečnost do zpracování této literární legendy.

Trojice do nepohody.

První film nazvaný jednoduše „Sherlock Holmes“ byl jiným pohledem na klasickou literární postavu, pohledem drsnějším, vtipnějším a modernějším. Přesto ale byla zachována genialita detektiva a hlavně úžasná spolupráce mezi jím a doktorem Watson. Robert Downey Jr. a Jude Law si skvěle sedli, jako si sedli literární postavy, a vytvořili skutečně nezapomenutelnou dvojici, jejíž chemie funguje i ve druhém filmu. Bez nich a jejich popichování by to prostě nebylo ono.

Svatba byla skutečně jedinečná.

Sherlock se vrací v plné síle, ale vrací se zrovna ve chvíli, kdy se má Watson ženit, což pro detektiva není jednoduché, neboť má pocit, že parťáka a hlavně přítele ztrácí. Jenže Evropě hrozí válka, kterou se očividně někdo snaží rozpoutat. Chytře cílené výbuchy mají vést k rozpoutání obrovského konfliktu. Za vším stojí profesor Moriarty, legendární zloduch, který je inteligencí s Holmesem srovnatelný, pokud dokonce není chytřejší. A pokud se týká fyzické stránky, jako boxerský šampion má také jisté zkušenosti.

Moriarty je geniálním padouchem, ale ani on nevyhrává vždy.

Herecké obsazení je prostě dokonalé. Jared Harris možná není až tak známý, ale jeho Moriarty je přesně ten správný padouch. Aspoň se nebudete zabývat tím, jak ten známý herec hraje, budete si říkat, že tenhle Moriaty je skutečně ten pravý. Ale pozornost na sebe strhávají i další. Kromě ústřední dvojice je to tentokrát „nováček“ Stephen Fry, který si střihnul roli Holmesova bratra Mycrofta. Na něj také hned tak nezapomenete. Guy Ritchie vybral dokonalé představitele do všech rolí, což je jednoznačně deviza filmu, který ale nezklame ani v ostatních ohledech.

Stephen Fry na sebe strhává pozornost. Zaslouženě.

Z prvního filmu jsme zvyklí na zpomalené záběry, myšlenky Holmese, které předcházejí činy, jež později realizuje. I v tomto snímek překvapí, protože není tak jednoduchý, tak prvoplánový, aby pouze kopíroval osvědčení postupy, ale překvapuje diváka, stejně jako jej odzbrojuje humorem, skvělými kaskadérskými výkony a také dostatečně promyšleným příběhem. „Sherlock Holmes: Hra stínů“ si s předchozím snímkem v ničem nezadá. I když je to pokračování, což může vzbuzovat nejistotu. Rozhodně nebudete zklamaní. Ani vám nepřijde, že má více jak dvě hodiny. Je nabitý vtipem, akcí a skvělými hereckými výkony, navíc jsou zde i nádherné scenérie, výtečné podkreslení hudbou Hanse Zimmera a jistá režie. Rok 2011 skončil filmově naprosto skvěle, a pro ty, co ještě nového Sherlocka neviděli, začne rok 2012 výtečně, pokud se na něj podívají. Jen jednu výtku bych přece jen na závěr měl. Noomi Rapace měli dát lepší roli. Je to především herečka a ne pouze kráska, co by měla pobíhat kolem.

 

Hodnocení: 90%

Hororové filmy (vědci, komedie)


Přidat komentář