Vetřelci na zemi (1980)

60%
Nejprve se to tváří jako vykrádání "Vetřelce" a ono to tak trochu je, ale díky skvělému gore a smysluplnému konci tenhle film obstojí sám za sebe.

 

Vetřelci na Zemi

Contamination

Itálie, Západní Německo, 1980, 95 minut

 

Režie: Luigi Cozzi

Scénář: Luigi Cozzi a Erich Tomek

Hrají:

Ian McCulloch (Ian Hubbard)

Louise Marleau (Stella Holmes)

Marino Masé (Tony Aris)

Siegfried Rauch (Hamilton)

 

Italské filmy jsou skutečně světem pro sebe a je to na nich vidět. Nezabývají se tím, aby byly zásadně kvalitní, nechtějí ohromit tím, jak všechno skvěle logicky sedí, ani jim nejde o to, aby postavy jednaly věrohodně. Chtějí hlavně pobavit. Mluvím pak zejména o béčkové produkci, i když v případě italských hororů lze o áčkové produkci mluvit celkem těžko. No, několik autorů by se do vyšší kategorie asi dalo zařadit. Napadají mě Bava, Fulci a Argento, ale i oni si hodně berou z pokleslosti žánru. Když už jsme u toho, tak vzato kolem a kolem, pro někoho může být béčkem každý horor.

Copak se asi skrývá uvnitř?

„Vetřelci ne Zemi“ jsou překvapivě poměrně dobrým snímkem. Já vím, že to rozhodně neřekne každý, kdo se na tuhle perlu podívá, ono se není čemu divit, zas tak geniální dílo to není, ale stejně jsem se rozhodl, že mu musím nakonec dát trochu větší hodnocení, trochu ho velebit. Proč? Tak především proto, že jsem se bavil. Ten film se bere tak vážně, že je prostě zábavný, je směšný, ale je i vtipný. Když přistoupíte na hru, když odhlédnete od toho, že je to vlastně filmový brak, je to pak především zábava. Dokonce jsem se i několikrát zasmál, i když nevím, jestli to bylo v momentech, kde to tvůrci zamýšleli.

To, co měl on k obědu, bych si raději nedával.

Příběh není nic objevného. Podíváme se různě po světě a má to především hlavu a patu. Do New Yorku míří loď, která se do přístavu řítí příliš rychle. Očividně ji nikdo neovládá. Že by odkaz na „Draculu“? Jenže to není největší problém. Největší problém je to, co celou posádku vybilo. Pátrací skupina, která je na palubu vyslána, hodně rychle zjišťuje, kde je příčina. Ověří si to na vlastní kůži. Nebo spíš na vlastní maso. Tady zase jednou Italové ukázali, že gore jim skutečně šlo. Výbuchy lidských těl jsou naprosto uvěřitelné. Dokáží diváka správně zhnusit.

Gore je neskutečně dobré.

Na palubě lodi jsou objevena podivná vejce. Není příliš těžké hádat, kde se pro ně vzala inspirace. „Vetřelec“ z vajec doslova čiší, naštěstí se Italům podařilo vytvořit svět, který funguje sám o sobě. Přesto, že se zde také objevuje monstrum, rozhodně nečekejte nic, co je až příliš podobné Vetřelci. Italové šli vlastní cestou a nakonec to celkem vyšlo. Po stránce trikové „Vetřelci na Zemi“ (ano, český název je hlavně pro komerční účely) rozhodně překvapili v tom dobrém slova smyslu.

Jak kdyby čekali na odstřel.

„Vetřelci na Zemi“ mají rozhodně svá pozitiva. V tomhle případě i jednoduchost příběhu hraje ve prospěch filmu, který je tak příjemně přímočarý. Neubližuje mu to, protože sem tam se daří popřít nějaká zažitá klišé. I když jsou Italové fascinováni nahou ženou ve sprše, tady nevidíme žádnou odvážnou nahotu. Závěr nemá klasický happy end, ale umírá postava, která by v hollywoodském filmu podobného ražení musela přežít. Nemohu si pomoct, ale tohle je prostě brak, který jsem si užil.

Vaše komentáře

ANONYM
Nechapu ten film za jakym ucelem tu sou ty vajicka kdyz se z nich nic nelihne?
ANONYM 10.01.2016 03:38:35 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Asi aby to dobře vypadalo :-)
Martin Štefko 10.01.2016 07:56:30 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (gore, příšery, béčka, survival, vědci, mimozemšťani)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře