Silent Night, Deadly Night (1984)

70%
Celkem obyčejný, ale pořád super osmdesátkový slasher.

Silent Night, Deadly Night

USA, 1984, 79 minut

 

Režie: Charles E. Sellier Jr.

Scénář: Paul Caimi, Michael Hickey

Hrají: Lilyan Chauvin, Gilmer McCormick, Toni Nero

 

Je fajn si sem tam za čas dát něco z osmdesátek, hlavně pokud je to slasher, protože to, co v tomhle specifickém subžánru vzniká v současnosti, je prostě ve srovnání s klasickou školou hodně smutné. Tohle je návrat ke kořenům, je to návrat k tomu, co dělalo slasher zajímavý. Jako kdyby tenhle žánr mohl nejlépe fungovat právě s tím osmdesátkovým feelingem, jinak moc ne. Ale jasně, jsou výjimky.

Mladý Santa přišel.

Snímek „Silent Night Deadly Night“ je přesně tou správnou ukázkou osmdesátkové školy, kterou jsem potřeboval. Celkem jednoduchý děj, hodně dobré vraždění, které se nebojí jít trochu dál, i když vyloženě extra explicitní tenhle snímek není, a pak především uvolněnost, která je jak v tom, že tu jsou pěkné nahotinky, tak v tom, že se film prostě nebere nijak extra vážně.

Ale co to má v ruce?

V ději filmu „Silent Night Deadly Night“ se jede na jistotu. Máme už od začátku rozvrženo, jak to celé bude. Rodina se dvěma dětmi jela automobilem, když je zastavil Santa Claus. To je přece milé překvapení. Jenže pak Santa začal střílet, což je trauma, které si s sebou bude dítě nést po zbytek života a skutečně tomu tak je. Chlapec v autě se s následky zločinu nevyrovnal.

A teď už má něco většího!

Posouváme se postupně v budoucnosti kupředu. Nejprve vidíme, jak to s chlapcem dopadlo po smrti rodičů, že očividně měl problémy s tím, když se v dětském domově objevil Santa Claus. A pak to pokračuje dál a dál, až se dostáváme do roku 1984, tedy do současnosti, kdy má Billy (Robert Brian Wilson) navléct kostým Santy Clause, aby potěšil děti. Jenže to vyvolá nepříjemné vzpomínky. A nejen to...

Co se bude dít teď?

Americký snímek „Silent Night Deadly Night“ je pěknou ukázkou toho, jak se v 80. letech natáčely slashery. Příběh není nijak originální, je to prostě naroubování originu vraha a jeho projevení se v dospělosti na téma Santy Clause. K tomu máte jako bonus celkem velké množství soft nahoty. Není to nijak světoborné, ale prostě to funguje. Pořád lepší jeden slasher z osmdesátek než deset nedávných. Většinou...

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (slasher, vrazi)


Přidat komentář