Silver Falls (2013)

30%
O vodopády moc nejde, protože tohle je přece jen hlavně o nějakém tom strašení. A o jednom prstýnku.

Silver Falls

USA, 2013, 96 minut

 

Režie: Brett Donowho

Scénář: Cam Cannon, Rachel Long a Brian Pittman

Hrají:

Alix Elizabeth Gitter (Jordan)

Erick Avari (Dr. Parrish)

Steve Bacic (Kevin Sanders)

James C. Burns (Wyatt Dahl)

James Cavlo (Larry)

 

Filmy, které se zabývají strašením anebo posednutím démonem, jsou v současné době, alespoň u filmařů, celkem oblíbené. Nevím, jestli je to tím, že to je skutečně jediný způsob, jak vyvolat strach, ale takových filmů se zkrátka v poslední době natáčí strašně moc, ať už v podobě normálně natáčeného snímku (například „Kletba z temnot“) anebo formou found footage (série „Paranormal Activity“).

On je to hodnej kluk.

„Silver Falls“ je snímek, který se rozhodl vydat standardní cestou a nesnaží se speciální vizuální formou vybudovat v divákovi strach. No, nakonec, snímku se to moc nedaří ani normální formou, i když zase mu nemůžu úplně křivdit. Jsou zde scény, které trochu toho zděšení skutečně vyvolat mohou. Přece jen, když vás pronásleduje nějaký hnusný duch, není to právě společnost, kterou byste si přáli, nemluvě o tom, že vám tahle mrcha dost narušuje váš život, a to doslova.

Rodiče jsou přísní a ani nejsou vlastní.

Jordan, hlavní postava tohoto snímku, jednoho dne v lesích objeví prstýnek. Na tom by nebylo nic tak divného. Jenže později zjistí, že má prstýnek na prstě, aniž by si pamatovala, že si ho skutečně nandávala. Fajn, je to trochu divné, ale nedá se nic dělat. Prstýnek nejde sundat, a když se o to dívka s přítelem pokusí, stejně jí záhadným způsobem zůstane na prstě. Může být v klidu, ono to bude ještě o hodně horší. Začíná totiž vidět dívku, která je očividně po smrti. Vzhledem k tomu, že ji nikdo jiný nevidí, Jordan samozřejmě bude za tu divnou, což se projevuje v její rodině, respektive u jejích opatrovníků.

Kdopak jsou ty holky?

Jenže všechno není takové, jak se na první pohled zdá. Ta zápletka je přece jen trochu komplikovanější, než se tváří. Samozřejmě, nečekejte, že budete objevovat Ameriku, ale toho zla je zde přece jen víc, než se čekalo. Nic to však nemění na tom, že inovativnost současného hororu je naprosto nulová. Jsou zde určité ustálené postupy, které se budou dokola omílat. Jako kdyby divák ani nechtěl nic nového, nic zajímavého, jako kdyby chtěl koukat pořád jen na jedno a to samé.

Sem tam je to děsivé.

Filmaři raději volí delší, zbytečné úvody, než aby vymyslely skutečný horor, kde je nějaká atmosféra. Tohle je i problém snímku „Silver Falls“, který je někdy uváděn také jako „A Haunting at Silver Falls“. Buduje se zde nějaký svět, nějaký děj, ale naprosto se zapomíná na atmosféru. Ale vždyť ta by u podobných filmů měla být naprostým základem. Chtějí vystrašit, chtějí vyděsit. Jenže to neumí. Je to škoda. Není pak divu, že horor má obecně špatné jméno ve společnosti. Takové snímky béčkovost a brakovost a také nudnost jen potvrzují.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (duchové, béčka)


Přidat komentář