Sin City: Ten žlutej parchant

90%
Frank Miller v sérii "Sin City" šetřil barvami, ale když už se rozhodl použít žlutou, rozhodně to stálo za to. Komiks s Tím žlutým parchantem je důkazem.

 

Sin City: Ten žlutej parchant

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2008, 249 Kč (paperback), 499 Kč (brožovaná)

 

Scénář: Frank Miller

Kresba: Frank Miller

 

„Sin City: Ten žlutej parchant“ je jedním z nejznámějších komiksů, které se v této sérii objevily. Je také jedním z nejlepších, které kdy Frank napsal, ale díky snímku „Sin City“ se z něj stal až příliš známý příběh, který už dnes nemá takové grády. Jak se něco stane příliš známé, už to není úplně ono. Ale to nic nemění na tom, že tenhle díl se Frankovi prostě povedl. Ať už si jako Hartigana představujete skvělého Bruce Willise nebo ne, pořád jste součástí výtečného dramatického příběhu, staré školy v tom nejlepším možném moderním provedení.

Obálka českého vydání komiksu Sin City: Ten žlutej parchant.

Frank Miller rozjel krásný příběh o tom, jak je možné se obětovat pro druhého, jak je možné milovat dlouhých osm let bez toho, aby láska vyprchala, a jak je možné stejně dlouho nenávidět. John Hartigan je policista ze Sin City, jeden z mála, který je skutečně čistý a který se nenechá za žádnou cenu podplatit. Právě na tohle doplácí. Těsně před důchodem (skutečně se jedná o rozmezí hodin) se zaplete do případu znásilňování holčiček a jejich vraždění. Všechno se vyvrbí proti němu a on se nakonec stává tím, kdo je obviněný, i když poslední dívku – Nancy – zachránil. Ona je mu vděčná a zůstává jeho jediným spojením se světem mimo mříže.

Ukázková strana českého vydání komiksu Sin City: Ten žlutej parchant.

Jak říkám, tohle je příběh o lásce, ale i o nenávisti. Frank Miller vytvořil téměř ikonického padoucha, tak zlého, že to snad ani není možné, navíc mu dal i ten správný look. „Sin City“ je většinou černobílé, ale sem tam se nějaká ta barva objeví. Ne vždy, ale v tomto případě ano. „Sin City: Ten žlutej parchant“, jak název naznačuje, obsahuje žlutou barvu, kterou je vyveden titulní záporák. Vedle něj pak stojí starý policista, kterému jeho věk ani omylem nebudete věřit, protože snese neskutečné. Dobro a zlo se střetly. Kdo vyhraje? Ne, jistě, že zde není jednoduchá odpověď.

Ukázková strana českého vydání komiksu Sin City: Ten žlutej parchant.

Frank pokračuje dál ve skvělé kresbě, kdy na velkých panelech můžete vidět, že do filmu „Sin City“ byly některé přeneseny přesně tak, jak je Frank nakreslil. Jeho komiks je místy film na stránkách. Nechce se mi říkat story board, protože tak jednoduché to není, ale jako by to skutečně byly stylizované záběry kamery. Opět používá ich-formu, která se k této moderní verzi noir prostě hodí. A Nancy? Co by k té měl člověk dodat? Nejkrásnější ženská, jakou kdy Frank nakreslil.

Ukázková strana českého vydání komiksu Sin City: Ten žlutej parchant.

Síla „Sin City: Ten žlutej parchant“ je ve scénáři, který nám nabízí dostatečné množství zvratů a stěžejních momentů, kdy mnohé vám uvíznou v paměti. „Vzal jsem mu jeho zbraně. Obě dvě.“ Tohle je prostě Frank Miller v plné síle, což ukazuje i na dvoustránkovém panelu, kde se objevuje pouze SFX „BOOM“. Ukažte mi jiného komiksového autora, který by tohle dokázal, aniž by to vypadalo hloupě a samoúčelně, ukažte mi autora, který by si tohle dovolil ke čtenáři a neodradil ho tím. Možná nejlepší díl série „Sin City“, i když je pravda, že moje slabost pro „Sin City: Drsný sbohem“ staví „Sin City: Ten žlutej parchant“ až na druhé místo.

 

Hodnocení: 90%

Hororové knihy (komiks, vrazi)


Přidat komentář