Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil

90%
"Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil" je rozhodně jedním z nejlepších komiksů z města hříchů, které Frank Miller kdy napsal.

 

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2008, 199 Kč (paperback), 399 Kč (brožovaná)

 

Scénář: Frank Miller

Kresba: Frank Miller

 

Frank Miller byl komiksový vizionář, geniální umělec, který vytvořil naprosto nezapomenutelná díla. Dokázal restartovat skomírající sérii „Daredevil“, podílel se na oživení komiksové branže vůbec, když vytvořil komiks Návrat Temného rytíře, a nakonec udělal revoluci grafického románu ve spojení s filmem, když dokončil grafický román „300“ a hlavně svou jedinečnou sérii s názvem „Sin City“. Dnes už to není on, jeho „Holy Terror“ je neskutečně vlastenecký blábol, který selhává i v tom, kde Frank nejvíce exceloval – v kresbě. Zůstaňme ovšem u jeho nejúspěšnější série.

Obálka českého vydání komiksu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil.

„Sin City“ to je dílo muže, který přesně věděl, co dělá, ale hlavně naprosto dokonale věděl, jak to chce udělat. Nikdo před ním komiks takhle nekreslil, po něm se o to snažilo mnoho lidí. Mladí autoři začínají proto, že se chtějí vyrovnat právě Millerovi, a zkouší kresbu, kterou on použil pro „Sin City“. Proč? Protože ta kresba na první pohled vypadá jednoduše. Jenže ne každý je Frank Miller a ne každý chápe, že tahle kresba vůbec není jednoduchá. Je pořádně náročná, ale hlavně, naprosto dokonale odpovídá tomu, co Frank stvořil. Měl v úmyslu udělat drsný, nesmlouvavý komiks, a taková je i kresba. Na první pohled jednoduchá, ale stejně tak dokonalá. Přesně vystihuje atmosféru a hlavně je každý panel naprosto jasný, víte, na co se díváte, což se o komiksu „Holy Terror“ opravdu říct nedá.

Ukázková strana českého vydání komiksu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil.

Dnes ale chci mluvit o komiksu „Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil“. Jeden důvod je ten, že je to sakra dobrý komiks, druhý důvod je pak v tom, že Frank s Robertem Rodriguezem natáčejí druhé „Sin City“, který bude adaptací právě tohoto grafického románu. Tohle je přesně ten příběh, který si měli vybrat. Rozhodně patří k těm nejlepším. „Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil“ je komiksem, který si rozhodně zaslouží svou adaptaci a jestli k ní oba režiséři přistoupí se stejnou láskou jako k prvnímu filmu, bude z toho rozhodně pecka.

Ukázková strana českého vydání komiksu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil.

Tenhle příběh se točí kolem Dwighta, kterého z filmu „Sin City“ známe jako toho, který má tvář Cliva Owena. Ve filmu zaznělo, že změnil tvář, nevíme z jakého důvodu. Tak tohle je přesně ten komiks, kde se všechno dovíme a nahlédneme do osudů dalších postav, včetně milovaného Marva. Ale jsou zde i další postavy, které jsou dobře známé – Manute, Gail, dvojčata, Shellie. Přesně o tohle Frankovi šlo. Vytvořil příběhy, které na sebe budou navzájem navazovat, a tak v komiksu „Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil“ jsou jasné odkazy na jiné sešity, máte pocit, že se před vámi odehrávají scény z jiného příběhu, a ono to tak skutečně je. Frank vytvořil svět, který je komplexní, nejedná se jen o epizody, které na sebe nijak nenavazují, ale jsou zasazeny do živého světa, navzájem se ovlivňují. Ne, „Sin City“ není nepromyšlený komiks, právě naopak.

Ukázková strana českého vydání komiksu Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil.

„Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil“ je skvělým moderním noir příběhem, kde nechybí násilí, napětí, láska a romantika, ale také správní záporáci a hlavně i ten hrdina, který rozhodně není chlápek s andělskou aurou, ale pořádný šmejd, kterému stejně budete držet palce, protože i takový člověk si to zaslouží. Takové je Basin City, místo, které si pro každého nechává to nejhorší. „Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil“ je romantikou v drsném kriminálním stylu. Nečekejte happy endy, nečekejte lásku až za hrob, ale zradu, podrazy a pomstu. Takhle totiž svět funguje a Frank nám to předává v podobě, která nás dokonale ohromí.

 

Hodnocení: 90%

Hororové knihy (komiks)


Přidat komentář