Skinwalker Ranch (2013)

50%
Found footage je hodně vyčpělý žánr, ale sem tam se objeví alespoň něco průměrného.

Skinwalker Ranch

USA, 2013, 86 minut

 

Režie: Devin McGinn

Scénář: Adam Ohler

Hrají:

Michael Black (Britton Sloan)

Erin Cahill (Lisa)

Carol Call (Lissie Miller)

Kyle Davis (Ray Reed)

 

Nechal jsem si snímek trochu ležet v hlavě, protože kdybych to neudělal, tak se s hodnocením nedostanu ani na těch 50 %. Problém je v tom, že v rámci žánru je sníme strašně předvídatelný. Dostanete přesně to, co očekáváte. Jsou zde však momenty, které divák sleduje, momenty, které „Skinwalker Ranch“ řadí spíš k pojetí „Paranormal Activity“ než k pojetí těch naprosto levných found footage, kde je jen ta třesoucí se kamera a nic jiného nemá šanci vás vyděsit.

Co se to děje?!

Skinwalker Ranch nebo také Sherman Ranch je skutečná farma, která se nachází v Utahu a s níž je spojen fenomén UFO. Uvádí se různé příběhy, které se k této farmě vztahují a snímek „Skinwalker Ranch“ se zaměřil právě na možnost toho, že se zde mimozemšťané skutečně objevili. Aby to nebylo jen tak, snímek je natočen v podstatě jako found footage mockumentary.

Mám tam ten kluk být?

Skupina amatérských filmařů a lovců tajemna se vydá na ranč, kde žije otec od rodiny, který zde přišel o syna. Osmiletý kluk zde prostě zmizel a otec se jen tak nesmířil s tím, že už svého chlapce nikdy neuvidí. Chce vysvětlení. A tak se tahle skupinka amatérských filmařů rozhodne přijít na to, jestli není něco pravdy na tom, že se zde objevovaly známky mimozemské existence a že by právě ufouni mohli být příčinou toho, že byl malý chlapec unesen.

Ta ale umí křičet.

Od první chvíle mi na snímku vadila jedna věc. Chce se tvářit jako dokument o podivných událostech, jsou zde dokonce i nějaké výpovědi svědkům názory lidí, ale tohle je všechno zmáknuto během asi pěti minut, a pak už se jede v klasických zajetých kolejích kamer rozmístěných různě po domě a venku, kde vidíme nezajímavé a málo zajímavé záběry a nakonec pár skvělých scén.

Ten soused je ale nějakej divnej...

Snímek se neskutečně, zuby nehty, drží toho, aby neopustil svou škatuli, a tak i přes náznaky pseudodokumentu v úvodu sledujeme hloupé scény s jednotlivými postavami, které se nám představují jako nepříliš inteligentní lidé. Sem tam vypadne obraz, sem tam nevidíme, co přesně se děje. Ale závěr alespoň poskytne některé záběry, které rozhodně nevidíme v každém found footage. Není to zázrak, ale na ten průměr si snímek „Skinwalker Ranch“ vydělal.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (mimozemšťani, found footage)


Přidat komentář