Skřítci (1994)

40%
Čtvrtý díl série "Ghoulies". Prozatím i díl poslední.

Skřítci

Ghoulies IV

USA, 1994, 84 minut

 

Režie: Jim Wynorski

Scénář: Mark Sevi

Hrají:

Peter Liapis (Jonathan Graves)

Barbara Alyn Woods (Kate)

Stacie Randall (Alexandra)

Raquel Krelle (Jeanine)

 

Tak se nám uzavřela i tahle série, a to snímkem čtvrtým, který má na svědomí Jim Wynorski. Jima mám docela rád, protože je předem jasné, co od tohohle člověka čekat. Naprosto nic. Ne, to bych mu zase křivdil. Jeho filmy se prostě jenom vyznačují tím, že jsou levné, na nic si nehrají, a chtějí pobavit, což se jim daří, pokud vám nevadí jednoduchá zábava, která je založena na klišé a vyčpělých hláškách.

 Papá.

„Ghoulies IV“ tohle splňují. Hned od začátku je zde snaha o humor, která v některých případech dokonce i vyjde. První akce dvou policistů je docela vtipná a herecky dobře podaná. Alespoň tedy v tom, jak je to ujeté. Postupně se vtip trochu vytrácí a je hlavně na vás, jestli vám bude více sedět to, jak blbnou dva skřítci, anebo jestli jste spíše proto, aby hláškovali lidské postavy.

 Krásná obětina.

Ghoulies se znovu ocitají na naší planetě, a to díky novému pánovi, který je vyvolal. Rituál se úplně nepovedl, a tak je na Jonathanu Gravesovi, aby se postaral o to, že Ghoulies nic nevyvedou a že nový pán nenadělá moc velké problémy. Ano, postava Jonathana Gravese je z prvního filmu série, kde si ho také zahrál Peter Liaspis, mimo jiné. Když už nic, tak se Wynorskému nemůže vzít, že se snažil o to, aby zde byla nějaká širší návaznost.

 Jeden pořádný výstřih.

Tuhle širší návaznost připomene i v jedné scéně, která je přímo zkopírována z prvního filmu, čímž se nám kruh tak nějak uzavře. Kromě toho už jen následuje hodina a čtvrt nepříliš akčního filmu, který je spíše sledem různých blbin a záběrů na ženy, které jsou velmi vyzývavě oblečené, a to bez výjimky. Pokud nemají obrovský výstřih, tak mají tak těsné tričko, že stejně vidíte všechny tvary. Ano, Wynorski klasicky útočí na nejnižší lidské (hlavně tedy mužské) pudy. A v některých chvílích mu to vychází.

 A ještě jeden lechtivý záběr.

„Ghoulies IV“ jsou klasickým plodem levné filmařiny, která cílí na to, že se někdo najde, kdo tahle béčka bude chtít vidět. A já myslím, že se najde. Osobně mě to až tak strašně neurazilo a sem tam jsem se docela i pobavil. Svůj základní cíl to podle mě splnilo. Že je to nekvalitní film, už je asi tak nějak jasné od začátku. Jako naprostý odpad bych to ale rozhodně nehodnotil.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář