Inhuman Resources (2012)

65%
Docela povedený australský snímek, který mě celkem mile překvapil. Celkem slušná zápletka.

Inhuman Resources

Austrálie, 2012, 93 minut

 

Režie: Daniel Krige

Scénář: Jonathon Green a Anthony O'Connor

Hrají:

Nicholas Hope (Thomas Reddmann)

Kelly Paterniti (Annabelle Hale)

Sam Reid (William Tucker)

Alan Dukes (Edward Crandell)

 

Poslední dobou mě celkem překvapuje, že se dostávám k filmům, od kterých toho mnoho nečekám, ale výsledek je více než přijatelný. Snímek „Inhuman Resources“ je jedním z nich. Tenhle kousek je díky projektu „Fangoria Presents“ známý i pod názvem „Redd Inc.“. Ač je to australský snímek, jedná se o překvapivě kvalitní snímek, ale to jen já jsem stále přesvědčen, že z Austrálie nic moc kvalitního přijít nemůže.

A pak mu cokoli věřte...

Po různých australských hororech, které mě příliš nedostaly, jako třeba Primal nebo Road Train, je horor „Inhuman Resources“ zatím asi tím nejchytřejším, co jsem z Austrálie doposud viděl. A to jsem si původně myslel, že se jedná o horor britský. Tak ono se není moc čemu divit, díky komornosti to tak trochu vypadalo, ale je pravda, že jsem se nechal zmást přízvukem.

S pytlíkem na hlavě se špatně dýchá.

Na začátku filmu mladá dívka objeví ve výtahu člověka, který právě někoho rozsekal na kousky. Je celý od krve a podle všeho není pochyb o tom, kdo je vrah. Podruhé se s tímto mužem setkáváme ve chvíli, kdy zajal skupinu lidí, kteří jsou zavřeni v kanceláři a mají za úkol vykonávat konkrétní administrativní úkoly. Pokud se jim něco nepovede, tak dostanou černý puntík, respektive jednu čáku nožem na čelo, a jakmile je čárek pět, je asi jasné, co to znamená. Pokud ne, dovíte se to brzy, protože jeden z lidí v kanceláři už má na hlavě čtyři čárky.

Těch čárek už je moc.

Postupně zjišťujeme, že ti lidé jsou určitým způsobem propojeni a že možná všechno bude trochu jinak, než jak bychom si měli myslet. Redd, jak se jmenuje muž, který měl vraždit, je sice šílený, ale za každou cenu prohlašuje, že je nevinný. V tomhle jediném případě vypadá skutečně příčetný. Jinak je to ale správný tyran, čemuž napomáhá obličej jeho představitele. Nebojí se skutečně hnusných scén, čímž snímek vyznívá správně brutálně, což bylo v tomto případě potřeba. Není se čemu divit. Na „Inhuman Resources“ nejen herecky pracoval i Tom Savini.

Ale, ale, kdopak to na nás vykoukl!

Film má dobrou komorní atmosféru a celkem i zajímavou pointu. Závěr je možná malinko přetažený a napadlo mě, že by to mohlo skončit úplně jinak, aby se kruh uzavřel, ale tvůrci se rozhodli jít vlastní cestou. Nebudu je za to rozhodně odsuzovat, protože jsem zase jednou měl pocit, že tohle je něco, co má alespoň nějaký smysl, je to promyšlené a dokáže to diváka pobavit, nebo znechutit. Režie poměrně dobrá a herecké výkony také překvapivě ucházející. Velké překvapení.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (gore, survival, vrazi)


Přidat komentář