Skřítek (1993)

50%
Konečně se budu věnovat téhle sérii.

Skřítek

Leprechaun

USA, 1993, 92 minut

 

Režie: Mark Jones

Scénář: Mark Jones

Hrají:

Warwick Davis (Leprechaun)

Jennifer Aniston (Tory Reding)

Ken Olandt (Nathan Murphy)

Mark Holton (Ozzie)

 

„Skřítek“ je film, kterému jsem se celkem dlouhou dobu vyhýbal, i když musím uznat, že vlastně nevím proč. Věděl jsem o něm, ale nějak jsem si na něj nenašel čas a on se tak stal jednou z mála sérií, které jsem ještě neviděl, tedy myslím v oblasti hororu. Konečně jsem se ale rozhodl, že svou chybu napravím a podívám se na tenhle film, který má poměrně ikonického záporáka.

 Každý nějak začínal, i Jennifer.

Leprikón je postavička, která se jeví především jako roztomilá a možná škodolibá. Přece jen je to skřítek, který stráží hrnec se zlatým pokladem, jenž najdete na konci duhy. Nic, co by bylo skutečně děsivé. Ale stačí trochu posunout smysl, dát tomu temnější vyznění, a ze skřítka se stává něco opravdu hnusného, i když je to pořád ve filmu komediálním. „Skřítek“ je totiž hororovou komedií.

 Hlavně s úsměvem.

„Skřítek“ začíná tak nějak hezky, aby se zde vytvořila nějaká mytologie, ale jedná se spíše o přípravu na to, aby začaly „děsivé“ události, které mají následovat. Jasně, film do děsivého úplně nezabředne. Máme zde Tory Reding (zatím ještě herecky moc neostřílená Jennifer Aniston), která se stěhuje do domu na americkém venkově, kde se setkává s příjemným mladíkem, ale také s jedním nebezpečným skrčkem.

 Určitě něco chystá.

Warwick Davis dává své postavě skřítka ten správný směšné démonický ráz, i když na vině je i výborná maska, kterou na sobě má. Film není zrovna zábavný celou dobu, přece jen je to spíš taková taškařice s hluchými místy, ale má to nějaký základní děj, má to postavy, které se snaží a nakonec jsou i dobré, Jennifer Aniston sama je docela fajn, i když film prost táhne Warwick.

 Na Jennifer si ale nepřijde.

Doufal jsem, že snímek „Skřítek“ bude trochu vtipnější, že to bude trochu větší jízda, ale přesto jsou zde docela dobré, hororové nápady, hlavně v rámci zabíjení. Film je krvavý, ale není vyloženě brutální. Přece jen to není tak explicitní, jak by to explicitní být mohlo. Snímek neurazí, ale bohužel ani nenadchne, protože spojení hororu a komedie zde není příliš epochální.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář