Slender: The Eight Pages

100%
Když se loni objevila kratičká indie hra s tajemným Sledermanem v hlavní roli, přinesla takový zážitek, že i ostřílení jedinci propotili u počítače trička strachy.

Slender: The Eight Pages

Vyrobilo studio Parsec Production v roce 2012

 

Princip hry je prostý, ba přímo banální. S baterkou v ruce a setmělým lesem před sebou máte jeden jediný úkol - najít osm popsaných stránek, které jsou roztroušené po okolí. Věc má však samozřejmě háček. Neodbytný pocit, že se zpoza stromů může každou chvíli něco nepěkného vynořit, se brzy prokáže jako přesná předtucha. Kdosi sleduje vaše kroky, číhá a občas zaútočí. Slendermanovi je třeba se vyhýbat, protože dokáže dohnat k nepříčetnosti, proměnit mozek na kaši, svou oběť překvapit ze zálohy a hru tak ukončit ještě před splněním úkolu. Záchranu lze hledat pouze ve zběsilém úprku.

Slender

Ale kdo je vůbec Slenderman? Tato vytáhlá postava v elegantním obleku, u níž kazí trochu dojem to, že nemá obličej, je uměle vytvořená městská legenda s docela zajímavou historií. Zrodil se dne, kdy na internetovém fóru „Something Awful“ vyzvali členy, aby se zapojili do speciální soutěže. Její účastníci měli za úkol upravit staré fotografie tak, aby do nich dosadili nějaké paranormální jevy, ale zachovali jim punc autenticity. Victor Surge poslal dva snímky dětí s postavou Slendermana spolu s vysvětlením, že právě ona rozmazaná figura stojí za jejich záhadným zmizením. Rozhodně se mu podařilo zaujmout, protože se začaly objevovat odezvy ostatních členů fóra, včetně série videí „Marble Hornets“ umístěných na Youtube, natočených ve stylu dokumentu, jejímiž hlavními postavami jsou právě pan záhadný a student, který s ním přijde do kontaktu.

Slender


Počítačová hra následovala nedlouho poté a sklidila obrovský úspěch. Sice graficky na první (ani na druhý) pohled neohromí, ale má něco, co chybí většině konkurentů. Ti se často chlubí vymakanou grafikou, ovšem hororu aby v nich člověk pohledal. Základem „Slendera“ je skvělá akustická stránka, která má hlavní zásluhu na probuzení přirozeného strachu z neznáma, zakódovaného v každém člověku. V tajemném lese je kromě vlastních kroků slyšet už jen šumění větví, ptáci, žáby. Když se k nim přidají temné zvuky podobné bubnování, tak je třeba se mít na pozoru. Mlha houstne, atmosféra houstne spolu s ní a dohrát hru není žádná brnkačka. Jednak proto, že se mezi stromy celkem snadno ztratíte. A za druhé díky hernímu mechanismu, který funguje tak, že čím jste v nacházení nových stránek úspěšnější, tím se přímou úměrou stává Slenderman vytrvalejším a nebezpečnějším. Baterka je samozřejmě velkým pomocníkem v orientaci, ale i kapacita její baterie má svůj limit, takže když definitivně zhasne, nepřítel se ocitá ve výhodě. K napětí přispívá i to, že se objevuje náhodně a jeho příchod nelze nijak bezpečně odhadnout.

Slender
„Slendera“ poskytuje vydavatel na svých stránkách ke stažení zdarma a vznikly k němu i další mody, například verze v denním světle. Přesně 26. března by mělo vyjít oficiální pokračování nazvané „Slender: The Arrival“, na kterém se kromě původího autora Marka Hadleye podílejí i scénáristé série „Marble Hornets“. Prostředí bude trochu jiné, grafika se vylepší a rozběhne se v něm nová příběhová linka. Jestli ale dostojí věhlasu svého předchůdce, uvidíme až ke konci měsíce.Hra pro Windows/Mac

Hororové hry (survival, found footage)


Přidat komentář