Slepý, který viděl (1984)

60%
Přišel o zrak, ale získal jiný.

Slepý, který viděl

Blind Date

Velká Británie, Řecko, 1984, 103 minut

 

Režie: Nico Mastorakis

Scénář: Nico Mastorakis, Fred Perry

Hrají: Joseph Bottoms, Kirstie Alley, James Daughton

 

Asi se budu opakovat, ale osmdesátkové horory mají prostě super atmosféru, je fajn se na ně dívat, protože podobné filmy prostě v současnosti neuvidíte. Je na tom něco retro, ale přitom to jsou filmy, které pořád jsou sledovatelné, mají děj, mají příběh a mají i sem tam dobré herecké výkony, sem tam nějaký ten nápad. A pro mě je tohle ve filmu „Slepý, který viděl“ možné najít.

Kirstie to tu sluší.

Snímek „Slepý, který viděl“ je vlastně giallo, protože je natočen spíše v duchu tohoto specifického italského žánru než jako klasický slasher. Je tu jiná zápletka, která nakonec vede k tomu, že se objevuje vrah a má být odhalen. A úvodní zápletka je důležitá k tomu, jak se vlastně budeme na jednotlivé scény, které zde budou, dívat. A slovo dívat jsem použil naprosto záměrně.

Je tam bradavka.

Ve filmu „Slepý, který viděl“ totiž o dívání se jde v první řadě. Hlavní hrdina Jonathon Ratcliff (Joseph Bottoms) najednou přijde o zrak. Nikdo si to nedovede vysvětlit, nemá žádný dohledatelný zdravotní problém, který by byl příčinou ztráty zraku. Ani jeho přítelkyně Claire (Kirstie Alley) se s tím nechce srovnat. A nakonec Jonathon najde řešení – novou speciální technologii.

Nahoty je tu dost.

Je tu vrah žen a skoro o vypadá, že Jon by mohl být jediný, kdo ho odhalí, protože než přišel o zrak, skutečně něco viděl. Naštěstí Jonathon zase začíná vidět, i když technologie mu to dovoluje jen v omezené míře. Tím ale dostává snímek docela zajímavý náboj a funguje. Je v tom napětí, je v tom tajemství, je v tom i trochu toho hororu, ale spíše by se dalo mluvit o thrilleru.

Fakt dost.

Britsko-řecký snímek „Slepý, který viděl“ je příjemnou ukázkou gialla z jiné země než jen Itálie. A není až tak překvapivé, že to funguje velmi dobře, má to smysl, má to napětí a dovede to udržet vaši pozornost až do konce. Jasně, není to pak až tak překvapivé, vraždy nejsou skvěle provedené, ale film zase zaujme krásnou nahotou, které není moc co vytknout. Celkově se na snímek dobře kouká.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vrazi, giallo)


Přidat komentář