Slimák (2006)

60%
A zase jednou James Gunn s trochu komediálnějším dílkem, které sází i na docela ucházející trikový arzenál. "Slimák" dokáže pobavit.

 

Slimák

Slither

Kanada, USA, 2006, 95 minut

 

Režie: James Gunn

Scénář: James Gunn

Hrají:

Nathan Fillion (Bill Pardy)

Elizabeth Banks (Starla Grant)

Michael Rooker (Grant Grant)

Gregg Henry (Jack MacReady)

 

Jméno amerického studia Universal většinou není tím, které v současnosti vídám na začátku nějakého hororového filmu, a to i přesto, že právě Universal býval tím nejzásadnějším studiem pro horor v jeho počátcích ve Spojených státech amerických. Ale právě „Slimák“ je jedním z těch novějších hororů, kde na vás naše velká modrá planeta jukne i s nápisem „UNIVERSAL“. A je to trochu s podivem, že právě u „Slimáka“ se jedno z největších studií angažovalo, na druhou stranu je to na filmu vidět. Rozpočet možná nebyl ve stovkách miliónů, ale na digitálních tricích je patrné, že jsou promakané.

Jo, hodně dobrá otázka, co to z něj leze.

„Slimák“ navazuje na americké horory 50. let, tedy na horory, kde bylo největší hrozbou něco z vesmíru nebo něco, co si člověk sám namutoval. V tomhle případě je to opět něco z vesmíru, něco, co prostě jen tak dopadlo na naši planetu a shodou okolností se dostalo do těla jednoho z obyvatel města, kterého hraje Michael Rooker. A jakmile se tohle jméno objeví, je jasné, že to není proto, aby hrál hodného kluka, ale proto, aby si zahrál nějakou zápornou postavu. A nejinak je tomu i v případě Granta Granta (úžasné jméno mimochodem), kterému se do těla dostane mimozemský tvor a začne jej měnit. Chapadla jsou první věc, kompletní fyzická přeměna v obřího slimáka pak další.

Teď toho z něj leze ještě víc.

Slimák chce růst, slimák se chce množit, a tak naklade svoje vajíčka do jedné z obyvatelek, která začne mít velký, velký hlad. A také roste do neskutečných rozměrů. Ano, „Slimák“ je komedie, i když ne nutně v každém záběru. V některých momentech je film příjemně odlehčen, v jinou chvíli je zase docela drsný. Rozříznutí člověka svisle na půl je pouze jedním z digitálních gore momentů, které jsou povedené. Pokud se týká efektů obecně, film je na vysoké úrovni a je vidět, že do toho dalo peníze studio, které jich má nazbyt.

No, kdo ví, co vlastně zastřelila.

Pokud se týká scénáře, už to tak veselé není. Film nemá žádné speciální zvraty, ale drží se naprosto v mezích žánru a nic moc nového mu nepřidává. Film mi malinko svým celkovým vyzněním připomíná Rodriguezovu „Fakultu“, která si hrála se stejným námětem, jen byla ještě o něco vtipnější. „Slimák“ má jasnou dějovou linii, která jede až do konce a příliš nás nepřekvapí. Ale to, jak klasiku zpracovává, to je dostatečně zajímavé a film nás nenechá vydechnout. Jsou zde klasické hollywoodské postavičky, je zde klasické rozdělení na dobro a na zlo.

Kampak má slimák asi namířeno?

Překvapivě dobré jsou herecké výkony, které vám nebudou zážitek kazit, ale naopak jej umocní. Elizabeth Banks je ve filmu přesně taková, jaká by měla být, Nathan Fillion je klasický rytíř na bílém koni, který bojuje o svoji princeznu, navzdory tomu, že je vdaná. No a Michael Rooker... Škoda, že je na obrazovce více jako monstrum než sám za sebe. Jeho obličej totiž většinou stačí k tomu, aby horor byl dost děsivým.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (gore, béčka, zvířata, mimozemšťani, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář