Smrtící parazit (2009)

30%
"Smrtící parazit" je jedním z těch filmů, které rozdávají karty příliš brzy a přicházejí tak o svoje kouzlo. Nemluvě o tom, že postava Vala Kilmera je nadbytečná.

 

Smrtící parazit

The Thaw

USA, Kanada, 2009, 90 minut

 

Režie: Mark A. Lewis

Scénář: Mark A. Lewis a Michael Lewis

Hrají:

Val Kilmer (Dr. Kruipen)

William B. Davis (Ted)

Peter Kelamis (Mike)

Anne Marie DeLuise (Jane)

 

Val Kilmer míval roky, kdy vypadal neskutečně dobře. Hubený, pohledný, prostě takový ten typ amerického rebela. Postupem času zestárnul. Na tom by nebylo nic tak špatného, ale v dalších letech se mu stalo ještě něco horšího – ztloustnul, hodně ztloustnul. Myslím, že „Smrtící parazit“ je jedním z posledních filmů, kde ještě vypadal jako herec a ne jako zápasník sumo, který si zapomněl svázat vlasy.

Val Kilmer v lepší formě.

„Smrtící parazit“ ale není něco, na co by měl být dvakrát pyšný. Rozhodně se totiž nejedná o film, který by byl nějak do hloubky promyšlený, ale spíše je to kousek, kdy dva kluci měli super nápad, podařilo se jim sehnat jedno známé herecké jméno, a natočili si horor, který by se jim líbil. Horor, kde se to hlavní zlo skrývá v malých odporných broučcích. Anebo je zase všechno malinko jinak?

Dojde i na mamuta.

Kanadské horory rád obhajuji, ale u tohohle se mi opravdu nechce. Navíc je to americko-kanadská koprodukce, takže to zas až tak čistý kanadský horor není. Nápad je jednoduchý, skoro jako ze starých padesátkových filmů, kde se to „zlo“ ukázalo prostě proto, že někdo experimentoval, objevila se neznámá oblast, něco přiletělo z vesmíru, apod. V tomhle případě je to také věda, která postavy přivádí do nebezpečí. Globální oteplování ničí Zemi, ale také nás nechává objevit nové věci. A nové druhy.

Infekce se projevuje různě a hrůzně.

Mamut není zrovna nový druh, ale v jeho ostatcích by se mohlo skrývat něco, co není úplně tak přínosné pro naši společnost. Film se nesnaží napínat diváka, ale vlastně hned ve druhé scéně ukazuje, co bude tím „zlosynem“. Broučci jsou efektní, hlavně když vylézají z rány. Je to hnus a také to, co se povedlo nejvíce. Prostě to ve vás vzbudí pocity, kdy se budete ošívat, a všechno vás bude svědit. V tomhle směru palec nahoru. Ale jinak? Jinak nic moc a nějaké hororové orgie se nekonají.

To, co objevili, se jim určitě nebude líbit.

Problém je – jak je tomu většinou – v příběhu. Ten je prostě nesmírně jednoduchý a končí s tím, že dáme pár lidí na hromádku a budeme koukat, co dělají, respektive jak umírají. Trochu to má společného s legendárním hororem Věc, ale spíš jen po stránce toho, v jakém prostředí se příběh odehrává, jinak hororově příliš nefunguje, nejsou zde žádné silné momenty a o paranoii už vůbec nemluvím. Tohle byl trochu přešlap, což potvrdil i konec, který opět naprosto zbytečně říká, že to neskončilo, ale „nákaza“ se šíří dál. Rozhodně zklamání.

 

Hodnocení: 30%

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Souhlas že ten konec byl celkem zbytečná berlička, ale jinak ten film nebyl až tak strašný, na 50% to u mě úplně v pohodě stačí. Řemeslně je to natočené bez problémů, svou atmosféru to má a celkově je to takové příjemné béčko. Broučci jsou jaksepatří hnusní, postavy krásně šablonovité - vše co se od podobného filmu dá čekat je na svém místě. Téma globálního oteplování a lidské ignoranci je zajímavě naťuknuto, škoda že to není důkladněji využito a jen to klouže po povrchu, ale je to aspoň taková neurážející omáčka. Plus pár překvapení (postava Vala Kilmera v závěru nebo skutečnost, že i přes amputaci ruka se nákazy i tak stačila rozšířit do těla postiženého) a herecké obsazení. Kilmera si tu moc neužijeme, ale je příjemné vidět ho ještě 'v normálu' (mimochodem, v současnosti už vypadá zase docela dobře) a Aaron Ashmore (Jimmy Olsen ze Smallville) taky není tak úplně neznámou tváří, a
Adam Peňáz 21.10.2016 22:35:46 Reagovat Přidat nový komentář
ANONYM
...ačkoli jeho bratr-dvojče Shawn je asi známější (X-Men, Stoupenci zla). Za mě ale nejpříjemnější je zase v něčem vidět Marthu MacIsaac, která se mi prostě líbí audržuje tak mou pozornost i když děj trochu drhne. To ale není tak často, v pohodě a bez problémů jsem film dokoukal, celkem mě bavil a někdy do budoucna se nebudu bránit opáčku. Krystalicky čistých 50%.
ANONYM 21.10.2016 22:40:55 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (béčka, zvířata, mimozemšťani)


Číst komentáře