Snowpiercer (2013)

65%
Netradiční železniční koprodukce aneb jak se lidé z různých koutů světa rozhodli natočit na Barrandově film o přežívání v nové době ledové.

Snowpiercer

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Režie: Joon-ho Bong

Hrají:   Chris Evans

            Kang-ho Song

            Tilda Swinton

            Octavia Spencer

            Jamie Bell

            John Hurt

            Ed Harris

 

Představte si svět, kde se lidstvo ve snaze zabránit globálnímu oteplování uvrhne do doby ledové. Většina populace a života umrzne, ale pár tisíc šťastlivců dostane šanci přežít ve speciálním, velice dlouhém vlaku. Tento vlak je neustále v pohybu, brázdí všechny kontinenty a pro přeživší a lidskou civilizaci je v podstatě celým světem. Najdete v něm všechno od školy, přes zahradu až k saunám. A teď si představte film, který má tolik dobrých momentů, že je raději vyrovnává stejným počtem těch špatných. Rovnováha, balanc. To se společnost ve vlaku snaží dodržovat a evidentně se toho drží i tvůrci filmu. Když už si začnete říkat, že sledujete hodně dobrý a zajímavý film, objeví se nějaká pitomost a kouzlo je pryč. A opačně. Úžas střídá plácání přes čelo a nesmysly jsou následovány nadšením. „Snowpiercer“ je zkrátka hodně rozporuplný sci-fi film. Kdyby měl o půl hodinu méně, mohl být i více zábavný.

3

Jak to tak v lidské společnosti bývá, vlak je rozdělen na třídy. Vepředu žijí ti šťastnější, vzadu se krčí spodina, která sní o steaku, větším prostoru a vůni svobody. Celému úlu velí pan Wilford, který je uctíván jako Bůh. To on postavil vlak i koleje a tím pádem to byl on, kdo zachránil všechny životy. Žije na úplném začátku vlaku a postupem času se stává spíš legendou, než živoucí bytostí, a tak se objevují otázky, zda vůbec existuje. „Snowpiercer“ vypráví příběh o vzpouře zadní části vlaku, kdy se pár hrdinů včele s „Kapitánem Amerikou“ Chrisem Evansem rozhodnou změnit tragickou situaci své třídy. Volají po spravedlnosti a moc dobře vědí, že se takové volání neobejde bez obětí. Vagón po vagónu začnou postupovat dopředu a nestačí se divit…

2

Uzavřít lidstvo do jednoho nekonečně dlouhého vlaku je skvělý nápad. Uzavřít tam celý svět je ještě lepší. Smutné na tom je, že ať už se se světem stane cokoli, třídní rozdíly nezmizí nikdy. Demokracie je největší utopie a vždycky byla. „Snowpiercer“ v tomto duchu rozehrává pochmurný začátek, který připomíná válečnou dobu. Když navíc začnou lidé zepředu krást těm zadním děti, je zřejmé, že se musí něco změnit. A ve chvíli, kdy si budete říkat, že už jim nic horšího provést nemohou, zjistíte, že když člověk chce, umí být v konání zla, nespravedlnosti a špatnosti velmi vynalézavý (scénu s trestem v podobě rozdrcení zmrzlé ruky jen tak z hlavy nedostanete). Takových jedinečných chvil má „Snowpiercer“ víc, včetně až neuvěřitelné obětavosti hrdinů i obyčejných lidí, nicméně pokaždé je něco sesadí z trůnu (ať už logické nesmysly, trapné zpomalené záběry nebo opravdu hloupý závěr – pozor spoiler – protože opravdu netuším, co je to za vítězství dostat se z vlaku někde v Himalájích s vyhladovělým ledním medvědem za zády, byť je to důkaz tání a života - když už by člověk neumrzl, tak by ho ten medvěd sežral).

1

Přes vtíravý pocit lehké hlouposti se však přikláním ke kladnému hodnocení. Slabé chvilky filmu odpouštím mimo jiné i kvůli velmi dobrému hereckému obsazení. Kromě Chrise Evanse, který se pro ztvárnění hrdinů narodil, v hlavní roli, vás zasáhne výkon Tildy Swinton, která je opět krásně nesnesitelná, takže se nemůžete rozhodnout, zda jí praštit palicí, nebo na její fanatickou mluvčí přední třídy dál s pobavením zírat. Hlavní trojici doplňuje John Hurt, jehož přítomnost atmosféře ve vlaku dodává aroma příběhu „1984“. V menších, ale neméně důležitých rolích, uvidíte ještě Jamieho Bella a Eda Harrise. Jméno, které nesmí být zapomenuto, je také Zdeněk Nekvasil, výtvarník, scénograf a autor výpravy filmu „Snowpiercer“. Přítomnost takových jmen už víceméně zaručuje, že nemůže jít o úplnou hloupost. „Snowpiercer“ opravdu není úplná hloupost, není to ale ani žádný vybroušený drahokam. Je tak nějak pěkně uprostřed, v rovnováze, která i vlak drží na kolejích. Za vidění ale stojí, už jen pro ten výčet na výsost kvaltních plusových bodů. Hlouposti pak možná odpustíte. Možná.

A jestli jste i vy nerozhodní, zda film zhlédnout, zkusím vás nalákat na krátký, ale velmi úsměvný moment ve vagónu se saunami (díky kterému bohužel zbytek scény nevyzní tak vážně, jak by měl). Máme opravdu tuhý kořínek, my Češi.

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář